Jak se v Česku přistupuje k zaměstnávání rizikových skupin?

Kravatak

Uchazeči o zaměstnání se často setkávají s nezájmem firem z důvodu, že úplně nevyhovují požadavkům na dané pozice nebo kvalifikaci splňují, mají mnohdy i potřebné zkušenosti, přesto práci nedostanou z důvodu, že by jejich zaměstnání mohlo firmě přinést jistá rizika. S takovými problémy se někdy setkávají například mladé ženy s malými dětmi, důchodci nebo také studenti, kteří jsou čerstvými absolventy škol. Zeptali jsme se českých firem, jak se k takovým personálním otázkám staví.

V české pobočce společnosti Microsoft se podle vyjádření personální ředitelky Martiny Šmidochové nebojí poskytovat možnost uplatnění lidem z rizikových skupin. „V Microsoftu zastáváme názor, že jedním ze základů úspěchu jsou různorodé týmy, tedy i takové, kde naleznete rodiče malých dětí anebo důchodce. Čím více odlišných jedinců totiž spojíte pod efektivním vedením, tím lepší výsledky můžete očekávat,“ řekla Šmidochová.

Martin Hudeček, ředitel společnosti Orbit, která se zabývá centralizací v oblasti informačních a komunikačních technologií, se dokonce označení mladých žen s dětmi nebo důchodců rizikovou skupinou výrazně brání. „Co to znamená riziková skupina? Pro mě je rizikovou skupinou ten, kdo na sobě nechce pracovat, kdo nechce pracovat pro naši firmu, komu nesedí naše firemní kultura. Takovému práci nenabízíme a naopak se s ním loučíme,“ vysvětlil Martin Hudeček. Podle ředitele Orbitu se dá obecně říct, že firma nevěří v to, že vydefinuje pozice a pak hledá ty správné pro obsazení těchto pozic. Firma naopak hledá optimální formu, která je přínosná pro ni i pro uchazeče.

Ani ve společnosti TPCA Kolín, která působí v automobilovém průmyslu, nevnímají mladé ženy s rodinou či důchodce jako rizikovou skupinu. Firma má zaměstnance z obou jmenovaných skupin, ale možnost jejich zaměstnávání je podle personálního ředitele společnosti Vadima Petrova omezená. Důvodem je směnný režim a fyzická náročnost práce. Co se týká nabízených úvazků pro tyto skupiny, tak pracovních míst, kde je možná práce na snížený úvazek, má TPCA Kolín velmi málo. Společnost se alespoň těmto zaměstnancům snaží vyjít vstříc a přistupovat k nim individuálně. Vadim Petrov vyzdvihl přístup k práci takových zaměstnanců a jejich zodpovědnost.

Ve stavební firmě Hochtief CZ není podle tiskové mluvčí Aleny Čechové problémem zaměstnat tzv. „rizikové skupiny“ zaměstnanců. Pokud splní požadované předpoklady pro výkon činností, je jim firma schopna nabídnout práci na plný i zkrácený úvazek. Mluvčí firmy nespatřuje v zaměstnávání uvedených lidí žádné extrémní výhody ani nevýhody. „Vždy jde jen o to najít společné řešení a podmínky pro práci i těmto skupinám zaměstnanců,“ řekla mluvčí Čechová.

Možnost práce na částečný úvazek, ale ne pro všechny

Před časem jsme v našem článku informovali, jaká je pozice žen v segmentu IT v Česku. Manažerky v předních IT společnostech potvrdily, že pro ně nebylo lehké si své pozice vydobýt a že často musely čelit různým předsudkům. Ženy hledající práci se nejčastěji setkávají s nezájmem zaměstnavatelů z důvodů, jako jsou strach z toho, že žena otěhotní, že bude muset být často doma s nemocnými dětmi nebo že by jí kvůli péči o rodinu nemohli nabídnout pracovní pozici na částečný úvazek. Podle průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z minulého roku 64 % zaměstnavatelů v České republice částečné úvazky nabízí, ale pouze 10 % z toho všem bez rozdílu. Ženy se také často nemohou vrátit ke stejnému zaměstnavateli po mateřské proto, že nemají nikoho na hlídání dětí. Na rok 2008 chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí soubor legislativních změn, který by se snad mohl pomoci ženám po mateřské nebo rodičovské dovolené snadněji najít zaměstnání.

Podle aktuálně zveřejněné statistiky Mezinárodního úřadu práce, který je ženevskou pobočkou Organizace spojených národů, ženám s větší pravděpodobností hrozí, že budou nuceny přijmout málo produktivní, nejisté zaměstnání s nízkým platem a bez sociální ochrany. Mezinárodní úřad práce ve své zprávě informoval o tom, že zaměstnanost žen loni světově dosáhla 52,5 procenta. U mužů zaměstnanost činila 78,8 procent. Navíc se v celosvětovém měřítku navýšila míra nezaměstnanosti žen na 6,4 procenta, v případě mužů na 5,7 procenta. Přestože v minulých deseti letech počet zaměstnaných žen absolutně vzrostl, samotná míra zaměstnanosti nepatrně poklesla z 52,9 procenta v roce 1997. Dorothea Schmidtová, která se podílela na tvorbě zprávy úřadu práce, řekla, že v této době má více žen možnost přístupu ke vzdělání a to je důvod, proč na pracovní trh vstupují později.

Martina Šmidochová z Microsoftu řekla, že u Microsoftu nejsou pozice, které by společnost nabízela například pouze ženám s dětmi. „Na druhou stranu ale máme připravenou celou řadu programů, jak můžeme pomoci najít vhodné zaměstnání právě třeba rodičům na mateřské dovolené anebo s malými dětmi,“ dodala Šmidochová. Jedná se například o možnost práce na částečný úvazek, možnost práce z domova, flexibilní pracovní doba, stlačení pracovního týdne, sdílení pozic, posunutí pracovní doby a práce z domova i v případě nemoci dítěte.

Předchozí praxe absolventům pomůže

Častým problémem absolventů je chybějící praxe. Jedná se o složitou otázku, protože mnozí z nich nemohou praxi z různých důvodů získat při studiu, a tak, i přestože mají patřičné vzdělání, se jejich atraktivnost v očích zaměstnavatelů snižuje. Situace absolventů se zlepšila v minulém roce alespoň v platových podmínkách, protože nástupní platy lidí bez praxe výrazně rostly. Důvodem pro to je současný stav trhu – firmy jsou nuceny navyšovat odměny kvůli nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců.

Společnost Orbit aktuálně hledá spíše hotové profesionály, dlouhodobě se ale podle svého ředitele učí pracovat s talenty a dávat jim prostor pro jejich rozvoj. „Absolventy aktivně neoslovujeme, a proto je až na výjimky ani nezaměstnáváme,“ popsal Martin Hudeček. Co se týká předchozí praxe, řekl Hudeček, že musí být vidět, že uchazeče jeho práce zajímá a baví. Délka praxe a její rozsah mají vliv na míru volnosti, kterou daný člověk dostane a způsob jeho řízení.

Pro společnost TPCA je podle personálního ředitele Petrova zaměstnávání absolventů typické. „Jsme mezinárodní firma s unikátním know-how, které žádná škola nevyučuje. Čerstvé absolventy vedeme podle pravidel Toyota way a učíme dalším poznatkům mateřských společností. Věková skupina absolventů je nepodstatná,“ poznamenal Vadim Petrov. Výši mezd firma nezveřejňuje, ovšem zaměstnanci mohu využít volitelných benefitů a příspěvek zaměstnancům, který je ve výši několika tisíc měsíčně. Dobrou zprávou pro absolventy je to, že nemusejí mít před svým nástupem do firmy předchozí praxi.

Společnost Hochtief CZ se podle mluvčí Aleny Čechové snaží dávat mladým a absolventům dostatečný prostor pro realizaci. Pro studenty VŠ pořádá řízené praxe, které studentům nabídnou jiný pohled na praktickou stránku života a firmě možnost výběru potenciálních zaměstnanců ještě v době studia.

Navýšení nástupních platů

Mluvčí Hochtief potvrdila, že se v poslední době platy absolventů zvýšily. Nástupní mzda absolventa se v Hochtief pohybuje mezi 20 000 až 22 000 Kč. Mezi základní benefity patří týden dovolené nad rámec zákoníku práce, příspěvek na stravování, příspěvek na životní kapitálové pojištění a tak dále. Jedním z benefitů firmy je systém vzdělávání a kariérového růstu. Stavební společnost je ochotna do pracovního poměru přijmout i absolventy bez praxe. „Přiznám, že absolvent, který u nás vykonal řízenou praxi po dobu jeho studia na vysoké škole, je pro nás zajímavější. Není nutné provádět adaptační dobu, zná kulturu a organizaci firmy a vše je pak jednodušší. V neposlední řadě pak začíná pracovat i za vyšší nástupní mzdu,“ vysvětlila Alena Čechová

Microsoft v Česku vítá, že absolventi s sebou přinášejí nové nápady a myšlenky, stejně jako aktuální teoretické znalosti a dovednosti. Softwarová společnost nemá preferovanou věkovou skupinu ani u studentů, ani u ostatních zaměstnanců. Pokud má absolvent předchozí praxi relevantní k druhu práce, o kterou se uchází, tak je to určitě vítáno a pomůže mu to nejen v průběhu přijímacího řízení, ale i při prvních krocích v novém zaměstnání. Microsoft mladé a absolventy láká také na benefity, mezi které patří například finanční podpora během nemoci, nadstandardní zdravotní péče, možnost práce z domova, včetně zajištění internetového připojení z domova a další.

Související

Proč zaměstnat a jak podpořit ženy v IT
Ženy v IT se setkávají s předsudky a nebojí se kariéry
Rady, doporučení a zkušenosti žen v českém IT
Zapáleným důchodcům se nebráníme, říká ředitel ORBITu

Exit mobile version