• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Elektronické úřady: co nás čeká v budoucnosti?

Jiří Kocourek
12. 3. 2008
| Články
Byznys

Včera se v Praze uskutečnilo již čtvrté setkání Business & Information Forum. Jedno z probíraných témat bylo také zavedení eGovernmentu v České republice a očekávání firem. Prezentován byl také výzkum, který se tohoto tématu týkal. V něm mimo jiné zaznělo, že samotný pojem znají spíše muži, vysokoškoláci a lidé mezi 25 – 34 lety.

V prvním bloku konference se hovořilo o procesu zavedení eGovernmentu v Česku. Jako první vystoupil Ondřej Felix, poradce náměstka ministerstva vnitra Zdenka Zajíčka, který je za problematiku eGovernmentu zodpovědný. Podle něj jsou v současnosti největším problémem nijak nepropojené záznamy na úřadech, nekontrolované sdílení dat a nekonečně opakované ověřování vlastních dat. V důsledku toho dochází k neaktuálnosti dat, což by právě mělo vyřešit zavedení jedné společné administrativy.

Do budoucna by podle něj měla být zavedena řízená komunikační infrastruktura. Mezi novinkami budou doručovací schránky, které umožní elektronické podání i doručení písemností. Měla by existovat jednoduchý způsob doručení a jedno místo pro komunikaci s veřejnou správou. Felix řekl, že stát není v současné době schopen efektivně doručovat zásilky nebo obecné informace. Jako příklad uvedl, že některá oznámení pro občany bývají uváděna například pouze na úředních deskách příslušných úřadů.

Další prvek, který by měl být zlepšen, je konverze písemností, pro kterou by mělo vzniknout jednotné elektronické rozhraní. Přílohy písemností by také měly být elektronické a výpisy budou autorizovaným dokumentem. Každý člověk by měl mít své osobní číslo, což by byl první krok k bezvýznamnému identifikátoru.

Czechpoint by měl zajistit asistovaný i neasistovaný přístup k veřejné správě. V budoucnu by se měla administrativa prováděná na Czechpointu provádět z domova. Jedna z otázek směřovala na to, co se stane s lidmi, kteří nebudou chtít vůbec elektronicky komunikovat se státem. Podle Felixe neexistuje metoda, jak uhnout komunikaci se státem. „Pokud jste občanem státu, musíte být také v jeho databázi,“ dodal poradce náměstka ministra vnitra.

Nejdůležitější je změna myšlení lidí

Druhý příspěvek prezentoval generální ředitel společnosti Asseco Jan Přerovský. Snažil se popsat cestu, po jaké jdeme k eGovernmentu. Jako příklady úspěšného zavedení systému uvedl Kanadu, kde se eGovernment podařilo rozběhnout proto, že je země rozlehlá a lidé se jednoduše proto na úřady nedostavili. V Austrálii lidé také změnili myšlení, jsou tam také často velké vzdálenosti a například děti se kvůli tomu místo chození do školy učí pomocí vysílačky. Ve Finsku zase funguje eKomunikace se státem tak, že vám stát vyplní vaše daňové přiznání. Lidé ho potom pouze podepíší a odešlou. To je u nás zatím nepředstavitelné.

„eGovernment je o všem jiném než o technologiích. Technologie jsou sice důležité, ale nejdůležitější je změnit naše myšlení,“ konstatoval Přerovský. Podle něj bychom měli překonat sedm hlavních bariér, mezi které patří selhání vedení, finanční inhibitory, preference kanálů, slabá koordinace, strnulost prostředí a nedostatek důvěry. Nedostatkem důvěry myslel Přerovský problém toho, kdo je vlastníkem a kdo zákazníkem změny. eGovernment by totiž měl být pro všechny. Ředitel Asseco také upozornil na nutnost medializace problematiky. Za strnulost prostředí Přerovský označil například to, že chybí důležité možnosti jako ePapír nebo fakturace. Současný systém, kdy je nutné faktury zdlouhavě archivovat, je neefektivní.

Pro zlepšení situace v problematice eGovernmentu je podle něj nutné mít nějakého centrálního vůdce, který by byl schopen rozdělovat peníze. Měly by vzniknout společné mezirezortní projekty. O elektronizaci státní správy si také myslí, že je to projekt, a tudíž by neměl být řízen politickými zájmy. Vize by podle Přerovského měla být komplexní, což v praxi znamená vytyčit si cíl a postupnými krůčky ho plnit.

Spojte podnikání a technologie

V dalším příspěvku se věnoval Aleš Bartůněk, generální ředitel českého zastoupení IBM, především globálnímu průzkumu provedeném IBM v roce 2006. Studie se zaměřila na to, jakým způsobem jsou prováděny inovace. Na vzorku 750 ředitelů světových firem a 106 vrcholných představitelů státní správy bylo zjištěno, že je třeba zlepšit stávající organizační možnosti a obchodní modely, aby bylo možné zvládnout všechny změny. Podle výsledků průzkumu je také třeba integrovat podnikání a technologie, i když se jedná o náročný a problematický proces. Podle Bartůňka je nutné, aby se zlepšila komunikace nevládních organizací se státními a s komerční sférou dohromady. Představitel IBM také poukázal na nedostatek schopných projektových manažerů v Česku, kteří by takové významné projekty, jako je spuštění eGovernmetu, dokázali dotáhnout do konce.

Miroslav Řihák, generální ředitel společnosti Anect, vidí problém zavádění centralizované státní správy v tom, že se zvyšujícím se počtem kontaktních míst Czechpoint se také zvyšuje riziko vzniku chyb. Jako důvod uvedl, že koncovým článkem je v tuto chvíli úředník, což je jenom člověk, který se může jednoduše zmýlit a udělat chybu. Další potíž spatřuje v tom, že ověřený výpis je úředníkem ověřená kopie. Vznikne tak nový dokument, jakési potvrzení o informaci. Ztratí se tak možnost ověření pravosti dokumentu. Jedinou možností ověření je pak zase podání další žádosti. Třetí riziko vidí Řihák v možnosti padělání dokumentů. Zlepšení vidí v nějakém způsobu elektronického orazítkování a vytisknutí, pak by byl podle něj dokument věrohodný.

eJustice aneb elektronické podání

Další část byla věnována elektronickému soudnictví a praxi elektronických podání. Případovou studii zpracovala advokátní kancelář Chase Pullman. Podle zástupce kanceláře Jana Slavíčka by ePodatelny měly snížit dokumentační zátěž. Skutečný stav v tuto chvíli je takový, že nejde podat žádnou dokumentaci nelistinně. Služba Inko soudu, která by měla sloužit k lepší orientaci při plánování a vedení sporu, zatím také nebyla zprovozněna. U soudů nejsou jednotným způsobem přijímány přílohy. Každý soud totiž požaduje přílohu v jiném formátu. Nejednotné je i přijímání certifikačních autorit u soudů a nefunkční jsou zatím i datové schránky občanů. Podle Jana Slavíčka je nutné sjednocení všech postupů jednotlivých soudů a jednotné používání hardwaru a softwaru.

Na konferenci byl také představen průzkum společnosti Ipsos Tambor. Průzkum prozradil několik důležitých informací o tom, co čeští uživatelé Internetu čekají od zavádění eGovernmentu. K hlavním závěrům průzkumu patří to, že pojem eGovernment zná 26 % všech českých uživatelů Internetu. Více než polovina uživatelů webu ovšem netuší, co tento pojem znamená. Přínos zavedení systému v Česku je podle uživatelů Internetu ve zjednodušení kontaktu s orgány veřejné správy. Nejméně nadějí je podle průzkumu naopak vkládáno do zmenšení korupčního chování úředníků.

Související
Farmáři uspěli v boji proti byrokracii
Langer na ISSS představil projekt eGovernment

Rubriky: ByznysInternet

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Afinita

Index nákladů práce

Průvodní dopis

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.