Český stát patřil jistě mezi státy s nejsložitějším úřednickým aparátem. Nedávno se v boji proti složitosti státního aparátu podařilo uspět tuzemským farmářům, když si vymohli vznik antibyrokratické komise. Čeští politici se snaží ulevit nepřehlednému systému s projektem Czech Point. Jde o nový způsob komunikace s úřady a státem, kde občané mohou na jednom kontaktním místě získat ověřené výpisy z katastrálního úřadu a obchodního a živnostenského rejStříku.
V boji proti byrokracii a složitosti státního aparátu slavili nedávno čeští farmáři. Od ledna letošního roku jim přibyla povinnost doložit prohlášení o plnění požadavků na hygienu krmiv. Jde ale o informace, které už nyní zemědělci hlásí jiným státním institucím. Farmáři proti takovému systému protestovali, ministr Gandalovič jejich stížnosti vyslyšel a zřídil antibyrokratickou komisi, která bude veškeré právní předpisy kontrolovat a zjišťovat duplikace.
Zbytečnou byrokracii se snaží odstranit také projekt Czech Point, který vznikl v rámci vládního konceptu eGovernmentu. Czech Point je nyní rozšiřován na 1300 matričních úřadů, krajské úřady a během roku také na 800 pracovišť České pošty, vybrané zastupitelské úřady a kanceláře Hospodářské komory. V zahraničí by měly firmám a podnikatelům usnadnit cestu na český trh.
Projekt eGovernment, jehož konkrétní podobu představil ministr vnitra Ivan Langer, se v tuto chvíli zastavil na chybějícím konceptu, který měla do konce minulého roku vytvořit Rada vlády pro informační společnost. Doposud ale rada s návrhem strategie informační společnosti v Česku v období 2008 – 2012 nepřišla.
Související
Jak vypadá eGoverment v České republice?