Množství DDoS útoků se po lednovém nárůstu vrátilo do stavu před lockdownem

Lednovou anomálii mohl způsobit pokles cen kryptoměn.

Sofistikovaných DDoS útoků, při nichž pachatelé zneužívají stovky a tisíce na dálku ovládaných zařízení k zahlcení určitého serveru a vyřazení konkrétní služby z provozu, letos začalo ve srovnání s loňským rokem ubývat. Údaje z Kaspersky DDoS Prevention ukazují, že počet DDoS útoků v 1. čtvrtletí 2021 ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 klesl o 29 %, ale ve srovnání se 4. čtvrtletím 2020 vzrostl o 47 %. Tento nárůst však zapříčinila neobvyklá lednová špička, kdy se odehrálo 43 % všech útoků za první kvartál, zatímco další dva měsíce zůstaly poměrně klidné.

Pokles počtu útoků ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku vysvětlují odborníci společnosti Kaspersky abnormální aktivitou na začátku roku 2020. Kvůli náhlému přechodu na práci z domu se cílem DDoS útoků staly firemní VPN brány a webové zdroje, například e-mailové servery nebo firemní znalostní databáze, které byly dříve dostupné pouze uvnitř organizace. Většina firem proto během roku implementovala lepší ochranu ohrožených částí svojí IT infrastruktury. Díky tomu nebyly útoky na tyto webové prostředky už tak účinné a počet DDoS útoků klesl. V únoru a březnu 2021 se tedy počet útoků vrátil zpět na úroveň před lockdownem.

Z hlediska počtu DDoS útoků se vymyká leden 2021. Statistiky systému Kaspersky DDoS Intelligence, který zachycuje a analyzuje příkazy přijaté boty od řídících C&C serverů, ukázaly tento špičkový nárůst také. Například 10. a 11. ledna překročil počet zaznamenaných útoků 1 800 a po několik dnů v měsíci se držel nad hodnotou 1 500. Tuto anomálii mohl způsobit pokles cen kryptoměn, který přiměl některé útočníky, aby zařízení infikovaná botnetem zneužili místo těžby měn opět k přetěžování provozu vybraných cílů.

Exit mobile version