Zneužití umělé inteligence školáky se učitelé v ČR spíš neobávají

Zdroj: Pixabay

Pedagogové v Česku se moc neobávají toho, že by žáci základních a středních škol ve výuce zneužívali umělou inteligenci. Známky z doma psaných esejů a seminárních prací, kterou by za školáky mohl psát takzvaný chatbot nebo jiná podobná technologie, tvoří jen malou část závěrečného hodnocení. ČTK to řekli předsedové školských asociací v ČR. Problematika využívání technologií ve vzdělávání se nyní ve světě diskutuje mimo jiné v souvislosti s představením technologie ChatGPT, která podle jednoduchých pokynů sama vytváří texty.

ChatGPT je chatovací robot, který v listopadu 2022 spustila americká firma OpenAI. Technologie s pomocí umělé inteligence vytváří texty podle jednoduchých pokynů. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na výzvy uživatelů. Vedle produkce esejů, receptů či sofistikovanějšího vyhledávání dokáže pomoci například i při programování.

Zástupci školských asociací v ČR se podvádění školáků s pomocí umělé inteligence neobávají. „Zatím jsme žádné zneužití, tedy třeba seminární práci, kterou by nenapsal žák, ale robot, nezaznamenali a nějaké masové zneužívání (umělé inteligence ve vzdělávání) v blízké době nečekáme,“ uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc. Žádný případ přisvojení si textu, který napsala umělá inteligence nebo který vznikl pomocí chatbota, neevidují ani střední školy a gymnázia v republice, shodli se předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová.

V českém vzdělávacím systému brání podle Zajíčka zneužívání chatbotu podoba zkoušení žáků. Oproti například angloamerickému školství není v českých školách psaní esejů běžnou praxí, žáci a studenti si známky v ČR obvykle odnášejí z ústních zkoušení nebo psaných písemných prací a testů na papír. Podvody podle Zajíčka nelze čekat ani u maturitních zkoušek z jazyků, kde maturanti odevzdávají slohovou práci psanou v prostorách školy. Změna formy testování školáků v Česku v souvislosti s nástupem moderních technologií se tak podle šéfů asociací nezvažuje.

Podle odborníků může být ChatGPT pro vzdělávání pozitivní výzvou a příležitostí. Například nezisková iniciativa AI dětem zveřejnila na svém webu dokument s názvem Průvodce ChatGPT pro učitele, v němž ukazuje jak efektivně začlenit ChatGPT do výuky a jak využít jeho možnosti. Aplikaci nyní podle Schejbalové se Zajícem někteří pedagogové využívají v hodinách nebo pro přípravu na vyučovací lekci. Nejčastěji se podle nich jedná o učitele IT nebo pedagogy cizích jazyků, kterým moderní technologie pomáhají se zadáním gramatických úloh.

Za výzvu pro české školství tuto technologie dříve označil i ministr školství Vladimír Balaš (STAN), který o aplikaci ChatGPT mluvil zvláště v souvislosti s výukou na vysokých školách.

Exit mobile version