Státní Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) chce omezit přístup k údajům v katastru nemovitostí. Serveru Seznam Zprávy to řekl předseda úřadu Karel Štencel. Nově by se třeba k údajům o osobách a právních vztazích u dané nemovitosti, které může nyní získat kdokoli anonymně, dostali zájemci jen po prokázání totožnosti. Důvodem pro omezení je podle úřadu hromadné nelegální získávání údajů z katastru. Data pak třeba využívají spekulanti k obchodům s podíly na nemovitostech, uvedl server.
Data z katastru je možné si legálně koupit a se souhlasem ČÚZK je také šířit. Podle úřadu ale údaje z katastru hromadně získávají automatizované programy. Jejich provozovatelé pak vytvářejí načerno vlastní databáze, se kterými poté obchodují. „S nelegálním vytěžováním údajů katastru se potýkáme dlouhodobě, a proto víme, že pro efektivnější obranu bude nutné v zákoně lépe vybalancovat principy otevřenosti a ochrany osobních údajů, které budou vždy v určitém konfliktu,“ řekl Seznam Zprávám Štencel.
Návrh změn v zákoně, který chce ČÚZK předložit do připomínkového řízení v druhém pololetí letošního roku, počítá s rozdělením přístupu k údajům z katastru do čtyř režimů. První zcela otevřený by obsahoval jen data o nemovitostech bez údajů o osobách a právních vztazích. K informacím o osobách a právních vztazích v druhém režimu by se veřejnost mohla dostat už jen s prokázáním totožnosti. Nyní je to možné anonymně. Zájemci o katastrální listiny, přehled vlastnictví a cenové údaje by spadali do třetího režimu, kdy by museli uvést právní důvod k získání dat. Nejpřísnější čtvrtý režim by se týkal hromadného získávání údajů o osobách a právních vztazích a přístup by byl omezený podmínkou uvedení právního zájmu.
Nárůst robotického vytěžování katastru nastal podle serveru po roce 2020, kdy po zrušení předkupního práva spoluvlastníků začal růst spekulativní byznys s podíly na nemovitostech. ČÚZK proto v roce 2021 navrhoval vypnutí anonymního nahlížení do databáze. Po tlaku veřejnosti ale od záměru upustil. Pro přístup k údajům o osobách a právních vztazích zavedl tzv. test captcha pro odlišení lidí od automatizovaných programů, kdy člověk musí například zadat text ukázaný na obrázku. I tento test však po čase dokázaly programy překonat, uvedl server.