Více než 50 zemí Světové obchodní organizace (WTO) podepsalo ve středu večer dohodu o odstranění cel v obchodě s produkty informačních technologií. Jde o první globální dohodu o snížení cel za dvě desetiletí od roku 1996, kdy země WTO uzavřely první úmluvu o obchodu s informačními technologiemi (ITA).
Dohoda pokrývá 201 druhů zboží a zhruba deset procent světového obchodu. Spotřebitelé by díky ní měli zaplatit méně za řadu produktů, od navigačních systémů přes počítače po nástroje k sériové výrobě zboží.
Dohoda, kterou podepsalo 53 zemí, včetně například Číny, zruší cla uvalovaná na dovoz zboží v hodnotě 1,3 bilionu dolarů (32 bilionů Kč) ročně. Celkové náklady na cla se tím sníží o 190 miliard dolarů, což by mělo podpořit světovou ekonomiku, uvedla agentura Reuters. Formálně jde o doplnění dosavadní dohody ITA o seznam dalšího zboží, na něž se nebudou uplatňovat cla.
Dohoda je prvním výsledkem ministerské konference WTO, která se sešla v úterý v hlavním městě Keni. Obchodní zástupci ji označili za vítězství pro globální ekonomiku i pro organizaci samu. WTO je dlouhodobě neschopná dospět k další globální dohodě o liberalizaci obchodu a začíná proto uvažovat nad celým svým posláním.
„Rozšíření ITA je velkou výhrou pro WTO, výrobce informačních a komunikačních technologií a je velmi důležité i pro spotřebitele po celém světě,“ uvedl k dohodě šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman. Podle něj bude nová dohoda pokrývat americký vývoz v hodnotě přes 100 miliard dolarů; podle odhadu odvětví by mohla v USA zajistit až 60.000 nových pracovních míst.
Nová dohoda se mimo jiné týká nové generace polovodičů, zdravotnických přístrojů, tištěných obvodů nebo satelitů. Těžit z ní by měly společnosti jako General Electric, Intel, Texas Instruments, Microsoft nebo Nintendo.