Supersnížené a nulové sazby budou povoleny pouze pro členské státy, které je v současnosti uplatňují u fyzických publikací.
Členské země EU včera definitivně přijaly novelu příslušné směrnice, která umožní přesunout elektronické publikace do snížené, supersnížené či nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Tento krok je formálním potvrzením jednomyslné politické shody dosažené na ministerském jednání na počátku října. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU na okraj včerejšího jednání ministrů financí osmadvacítky.
Podle stávajících pravidel z roku 2016 jsou elektronicky poskytované služby zdaňovány základní sazbou DPH, tedy nejméně 15 procenty. U publikací na fyzickém nosiči mohou být uplatňovány i jiné než základní sazby, tedy snížená nejméně pětiprocentní. Některé země si navíc vyjednaly možnost zařadit takové publikace do supersnížené – tedy nižší než pětiprocentní – či rovnou nulové sazby.
Dnes potvrzená novela tak členským státům, které si to přejí, umožní uplatňovat snížené sazby DPH rovněž u elektronických publikací. Supersnížené a nulové sazby budou povoleny pouze pro členské státy, které je v současnosti uplatňují u fyzických publikací. Nová pravidla budou platit dočasně, dokud nebude v unii zaveden nový, „konečný“ systém DPH.
Přijetí změny, o kterou stála například Francie, dlouhou dobu blokovala Česká republika. Důvodem byla snaha prosadit na unijní úrovni možnost využívat obecný systém přenesení daňové povinnosti u DPH, takzvaný mechanismus reverse charge.