Schválený dokument obecně stanovuje priority města z hlediska moderních technologií v období do roku 2030.
Praha se chce v oblasti chytrých technologií zaměřit například na inteligentní řízení dopravy, elektromobilitu, energetické úspory, chytré a ekologické využití odpadů nebo sběr a analýzu dat. Vyplývá to z koncepce Smart Prague, kterou včera schválili zastupitelé. V tomto volebním období město vyhradilo na takzvané smart projekty 600 milionů korun, některé už fungují nebo se na nich pracuje. Koncepci kritizuje opoziční zastupitelský klub Pirátů.
Schválený dokument obecně stanovuje priority města z hlediska moderních technologií v období do roku 2030. Jde o šest obecně formulovaných oblastí, kde Praha hodlá využít zahraničních zkušeností k zajištění lepší a efektivnější správy města a k usnadnění života obyvatel. Jsou jimi mobilita, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datová oblast.
Takzvané smart projekty mají využívat moderní technologie ke zlepšování života obyvatel a k efektivnějšímu řízení města. Z koncepce vyplývá, že je v Praze bude zastřešovat městská společnost Operátor ICT. Podle člena představenstva společnosti Vladimíra Zadiny firma v tomto volebním období pravděpodobně nevyužije více než polovinu z 600 milionů, které může z městského rozpočtu čerpat. Magistrát také vyhradil 100 milionů korun na smart projekty městských částí.
Podobu koncepce kritizují pražští Piráti. „Z této koncepce vůbec nevyplývá to zásadní, tedy co se bude dělat,“ uvedl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle jeho stranického kolegy Ondřeje Profanta dokument působí jako soupis nápadů a vizí, které by v budoucnu mohly nebo nemusely být. „Zarážející je také úplné vynechání tématu e-governmentu, tedy elektronické komunikace s úřady,“ dodal. Dokument podle něj není koncepcí, ale marketingovým materiálem.
Podle opozičního zastupitele Alexandra Bellu (ODS) v koncepci chybí přesnější nastavení vztahů mezi společností Operátor ICT a městským rozpočtem, metodika hodnocení úspěšnosti projektů či popis spolupráce mezi magistrátem a městskými částmi.
Operátor ICT zatím z „chytrých“ projektů testuje deset laviček s nabíječkami na telefony a sítí wi-fi. V ulicích Prahy firma také zkušebně umístila 30 košů, které stlačují odpad a ohlašují svozové firmě, že jsou naplněné. V říjnu by měla začít fungovat nová mobilní aplikace pro turisty, město také brzy začne v Karlíně testovat takzvané chytré osvětlení. Klíčovým projektem je však podle Zadiny datová platforma, kterou chce firma spustit do konce roku a ve které se mají časem sbíhat a vyhodnocovat všechny dostupné informace o městě.