Mikročipy západní výroby se i přes sankce dostávají do Ruska, upozornila agentura Reuters s odvoláním na vyšetřování, které vedla společně s z britským think-tankem Royal United Services Institute (RUSI). Mikročipy vyrobené západními firmami se přitom používají ve střelách, kterými Rusko útočí na Ukrajinu. Díky celé plejádě obskurních dodavatelů a vývozců proudí do agresorské země nadále polovodiče a další technologie z míst, jako jsou Turecko, Hongkong i jiná centra obchodu, stojí ve zprávě.
Od dubna do listopadu Rusko dovezlo elektroniku za 2,6 miliard dolarů (59 miliard Kč). Z toho nejméně 777 milionů dolarů (asi 17,7 miliardy korun) tvořil import výrobků západních firem, jejichž čipy byly nalezeny v ruských zbraňových systémech. Jde o americké společnosti Intel, Advanced Micro Devices, Texas Instruments, Analog Devices a o německou firmu Infineon Technologies, uvedl Reuters. Import výrobků společnosti Intel, která pozastavila už v březnu všechny dodávky ruským klientům, od dubna do října představoval 457 milionů dolarů (přes deset miliard korun).
Mluvčí Intelu agentuře Reuters řekl, že firma její zjištění nebere na lehkou váhu a záležitost prověřuje. Sdělil také, že jeho distributoři i zákazníci musejí dodržovat všechny vývozní požadavky i mezinárodní právo.
Americká vláda uložila řadě společností omezení ve snaze zamezit, aby v Rusku končily citlivé komponenty, k jejichž výrobě jsou zapotřebí špičkové technologie. Jenže se zdá, že tyto společnosti nahradila celá řada jiných hráčů, podotkl Reuters.
Jednou z firem, která dodává do Ruska mimo jiné čipy americké výroby, je turecká Azu International, která vznikla teprve v březnu tohoto roku, tedy v době, kdy Západ uvalil na Rusko kvůli jeho vpádu na Ukrajinu několik souborů sankcí. V dubnu pak vznikl ruský dovozce Fortap se sídlem v Petrohradě, který od té doby dovezl do Ruska elektroniku včetně počítačových komponentů z USA za 138 milionů dolarů (asi 3,1 miliardy korun). Další podobná ruská firma, Titan-Micro, která se zabývá dovozem západních počítačových komponentů, má oficiální sídlo v dřevěném domku v březovém lese v severním cípu Moskvy, zjistil Reuters. Dům podle agentury přitom nenese žádné známky toho, že by v něm probíhala jakákoli podnikatelská činnost.
Mnoho dodávek se západní počítačovou technikou do Ruska plynulo z Číny a dalších zemí, které se nepřipojily k západním protiruským sankcím. Některé dodávky ale pocházely i ze zemí Evropské unie. Například společnost Elmec Trade, obchodník s elektronickými součástkami se sídlem v estonském Tallinnu, dodala do Ruska od dubna do října zboží za nejméně 17 milionů dolarů (388 milionů korun) včetně čipů společnosti Analog Devices a dalších amerických výrobců, vyplývá podle Reuters z ruských celních záznamů.