Zaměstnavatelé podle Štrasburku mohou číst maily zaměstnanců

Zaměstnavatelé mohou číst soukromá sdělení zaměstnanců posílaná v pracovní době prostřednictvím chatovacího softwaru či internetové pošty. Vyplývá to podle serveru BBC z úterního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR).
Soudci dospěli k závěru, že firma, která četla zaměstnancovy zprávy posílané během pracovní doby přes chatovací službu Yahoo Messenger, byla v právu. Zaměstnanec podle nich porušil pravidla podniku a zaměstnavatel měl právo zkontrolovat, zda vykonává svou práci. Soudci nicméně upozornili, že při takovéto politice zaměstnavatele je nezbytné ochránit zaměstnance před svévolným špehováním a jasně definovat, jaké informace může zaměstnavatel získávat a jakým způsobem.

Rozhodnutí soudu je podle BBC závazné pro všechny země, které ratifikovaly Evropskou úmluvu o lidských právech. Mezi ně patří i Česká republika.

Případ se týkal inženýra pracujícího v Rumunsku, který soud žádal, aby rozhodl, zda zaměstnavatel porušil jeho právo na důvěrnou korespondenci, když v roce 2007 četl jeho zprávy a následně ho propustil. Podle soudu zaměstnavatel věděl, že pracovník službu používá pro soukromé i pracovní účely, takže předpokládal, že vstupuje na pracovní účet.

Podle soudu „nebylo bezdůvodné, že zaměstnavatel chtěl ověřit, zda zaměstnanec v pracovní době pracuje na dokončení svých profesních úkolů“. „Zaměstnavatel postupoval v rámci svých disciplinárních pravomocí. Jak již shledaly domácí soudy, vstoupil na účet služby Yahoo Messenger s předpokladem, že příslušné informace souvisejí s profesionálními aktivitami a že jeho postup je tím pádem zákonný. Soud nemá důvod tento závěr zpochybnit,“ uvedl ECHR.

Exit mobile version