Část zaměstnanců společnosti Samsung Electronics v Jižní Koreji oznámila, že bude pokračovat ve stávce po neomezenou dobu. Zaměstnanci tak zintenzivnili svoji kampaň za lepší mzdy a benefity. Stávku vyhlásil odborový svazu NSEU, který sdružuje kolem 30.000 zaměstnanců Samsungu. To odpovídá více než pětině celkové pracovní síly podniku v Jižní Koreji, uvedla agentura Reuters.
Stávka původně začala v pondělí a měla trvat tři dny. Odborový svaz uvedl, že se rozhodl pokračovat ve stávce, protože vedení firmy neprojevilo žádné známky toho, že by chtělo po ukončení třídenní stávky vést jednání.
Viceprezident odborů I Hjone-kuk agentuře Reuters řekl, že stávka narušila výrobu na některých linkách na výrobu čipů, například některá zařízení pracují pomaleji. Stávka podle Samsungu zatím nezpůsobila žádné větší těžkosti. Podle analytiků bude obtížné ověřit, zda stávka narušila výrobu, pokud odbory neposkytnou podrobnosti o výrobních procesech.
Samsung v prohlášení uvedl, že zajistí, aby nebyla přerušena výroba na linkách. Firma je pak i nadále odhodlána zapojit se do jednání s odbory v „dobré víře“.
Odbory jsou stále hlasitější a usilují o to, aby s nimi bylo zacházeno jako s rovnocenným partnerem. To přispívá k problémům firmy, která je mimo jiné i největším světovým výrobcem paměťových čipů. Samsung se potýká s konkurencí u čipů používaných pro aplikace umělé inteligence (AI).
Odborový svaz také uvedl, že upravil své požadavky. Například požaduje zvýšení základní mzdy o 3,5 procenta a místo dne dovolené navíc den volna u příležitosti založení odborů. Vedení dříve nabízelo zvýšení základní mzdy o tři procenta, odbory ale chtějí 3,5 procenta, což lépe odráží inflaci, dodal viceprezient odborového svazu.
Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů. Podnik minulý týden oznámil, že ve druhém čtvrtletí podle předběžných výsledků svůj provozní zisk meziročně více než zpatnáctinásobil. Zisk tak dosáhl 10,4 bilionu wonů (zhruba 175 miliard Kč), zatímco před rokem činil 670 miliard wonů. Podpořil ho růst cen čipů, za kterým stojí rozmach využívání umělé inteligence.