Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace.
Zájem Čechů o koupi digitálních rozhlasových přijímačů DAB je minimální. Přístrojů je přitom na trhu dostatek. Podle obchodníků patří mezi hlavní problémy digitálního rozhlasu nedostatečná informovanost veřejnosti, nedostatečné pokrytí či omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. DAB je v řadě evropských zemí běžné, Norsko jako první země loni vypnulo analogové FM pásmo.
DAB představuje podobný způsob šíření signálu jako je digitální televize DVB-T. Novější DAB+ je díky lepšímu kódování schopen přenášet ještě více programů. Proti analogovému rádiu je také příjem DAB výrazně kvalitnější. Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 procent populace. S Českými Radiokomunikacemi (ČRa) spustil digitální vysílání z Brna, Ostravy a Plzně, které se tak přidaly k Praze. Multiplex šíří celkem 14 stanic. DAB síť ČRa, ve které vysílají některé soukromé rozhlasové stanice, pokrývá velkou část Prahy.
„Zákazníci mají o přístroje vybavených DAB/DAB+ tunerem minimální zájem, přestože na trhu jich je dostatek. Dokud úřady nezačnou osvětu k široké veřejnosti, zůstane tento formát zatím jen pro malou omezenou skupinu fandů,“ uvedla mluvčí firmy Euronics Lenka Mastešová.
Také podle produktového manažera e-shopu Kasa.cz Petra Štursy mezi hlavní problémy DAB patří minimální osvěta ze strany úřadů. „Dále nedostatečné pokrytí. Pro autorádia s DAB není pokrytá kompletně ani dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Dále omezená nabídka stanic v porovnání s FM vysíláním. Obecně lze říct, že benefity DAB vysílání proti klasickému FM vysílání jsou sporné,“ dodal Štursa.
Alza.cz má v nabídce zhruba 50 modelů s DAB tunerem. „Poptávka stoupá meziročně o desítky procent. Průměrná cena prodaných DAB modelů se prakticky nezměnila,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá. Podle mluvčího obchodu Mall.cz Jana Řezáče se ceny přijímačů pohybují od 1170 do 9000 korun a DAB přijímače jsou standardem i u některých modelů AV přijímačů, síťových audio přehrávačů a autorádií.
Ředitel regulace ČRa Marcel Procházka řekl, že firma o dalším rozvoji DAB vysílání jedná se všemi významnými provozovateli rozhlasového vysílání. „V souvislosti s rychle rostoucí popularitou DAB vysílání v okolních zemích i ostatních evropských zemích pociťujeme zvýšený zájem o DAB i ze strany českých provozovatelů rozhlasového vysílání,“ uvedl.
Upozornil, že legislativa limituje počet celoplošných rozhlasových stanic, které mohou vysílat soukromí provozovatelé rozhlasového vysílání. „S ohledem na významně vyšší kapacitu DAB sítí v porovnání s FM vysíláním je toto významná překážka pro rozvoj digitálního rozhlasového vysílání. Je proto důležité novelizovat Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání,“ dodal Procházka.
Předpokladem pro rozvoj DAB vysílání je také dostupnost vysílacích frekvencí. Pro DAB tak bude podle Procházky důležité, aby byla včas dokončena mezinárodní koordinace kmitočtů. V ČR je nyní dvacítka vysílačů digitálního rozhlasu několika provozovatelů.
Od původního plánu vypnout FM pásmo se odklání některé státy. Naposledy v březnu uvedla britská BBC, že kvůli nedostatečnému počtu posluchačů digitálního rozhlasu nebude proti předpokladu vypínat analogové kmitočty. Podle odborníků mají potenciál na přenos rozhlasového signálu i budoucí 5G mobilní sítě. Víc než pětina posluchačů také rádio poslouchá přes internet.