Videoplatforma YouTube vytváří nové nástroje na ochranu umělců proti používání a kopírování jejich hlasu a podoby umělou inteligencí (AI), píše technologický server The Verge. Videoplatforma vyvíjí nové nástroje, jejichž cílem je poskytnout tvůrcům na platformě větší kontrolu nad obsahem, který kopíruje jejich výtvory, hlas nebo podobu pomocí generativní umělé inteligence, uvedla firma YouTube ve čtvrtek v prohlášení.
První nástroj, popisovaný jako „technologie identifikace syntetického zpěvu“, umožní umělcům automaticky detekovat a spravovat obsah, který simuluje jejich zpěv, jež vznikl pomocí generativní AI. Firma YouTube, kterou vlastní společnost Google, uvádí, že nástroj je součástí stávajícího systému identifikace autorských práv a že jej plánuje otestovat v rámci pilotního programu v příštím roce.
Platforma YouTube pracuje také na samostatném nástroji, který dokáže identifikovat takzvané deepfakes – tedy videa, na nichž pomocí generativní AI říkají virtuální verze tvůrců, herců, hudebníků nebo sportovců věci, které ve skutečnosti nikdy nevyřkli a které se nezakládají na pravdě. Tento systém je ale stále ve vývojové fázi. Platforma YouTube neuvedla, kdy se očekává jeho zavedení.
Oznámení následuje po slibu YouTube z listopadu loňského roku, že poskytne hudebním vydavatelstvím způsob, jak odstranit všechna neautorizovaná videa, která vznikla pomocí kopírování umělou inteligencí. Rychlé zdokonalování a dostupnost nástrojů generativní umělé inteligence vyvolalo mezi umělci obavy z jejich zneužívání k plagiátorství, napodobování a porušování autorských práv.
V otevřeném dopise ze začátku tohoto roku více než 200 hudebníků, včetně zpěvaček Billie Eilish a Katy Perry, nebo členů skupiny Pearl Jam, označilo neautorizované napodobování pomocí umělé inteligence za „útok na lidskou kreativitu“ a požadovalo po internetové platformě přijetí větší odpovědnosti v souvislosti s tímto vývojem, v rámci ochrany autorských práv.