Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia – tradičněji pojatou encyklopedii.

Vybraná fakta související s mnohojazyčnou internetovou encyklopedií Wikipedia, která byla spuštěna před 20 lety, 15. ledna 2001:

– Wikipedia je encyklopedií s otevřeným obsahem, její podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Nyní nabízí na 55 milionů článků v 310 jazycích a měsíčně ji navštíví na 1,7 miliardy lidí.

– Wikipedia patří podle hodnocení společnosti Alexa Internet z loňského roku mezi 15 nejnavštěvovanějších stránek na celém webu.

– Nejrozsáhlejšími verzemi jsou anglická (6,2 milionu článků; přes 11 procent celkového počtu článků Wikipedie), cebuánská (jeden z jazyků na Filipínách; na 5,1 milionu článků), švédská (3,5 milionu), německá (2,5 milionu), francouzská (2,3 milionu) a nizozemská (přes dva miliony).

– Česká verze, která zahájila činnost v květnu 2002, dnes čítá téměř 470.000 článků (podle počtu článků je 27. v pořadí). U zrodu české Wikipedie stát brněnský esperantista Miroslav Malovec, který přeložil pro první hlavní stránku české encyklopedie text z esperanta do češtiny.

– Wikipedia na rozdíl od sociálních sítí (třeba facebooku) neobsahuje reklamu a je financována prostřednictvím darů.

– Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

– „Wikipedisté“ vesměs nejsou profesionálními redaktory, ale zachovávají několik základních pravidel. Podobně jako u tradičních vědeckých prací dbají na uvádění pramenů i dodržování autorského práva.

– Princip dobrovolnického přispívání však přináší i nevýhody. Není například problém záznam upravit či zfalšovat (historie Wikipedie už zná několik slavných případů falešných hesel), na druhou stranu ale právě aktivní komunita dobrovolných tvůrců a editorů zaručuje, že podobné zásahy budou včas objeveny a napraveny.

– Wikipedia také uvádí, že jedním z jejích pravidel je nezaujatý úhel pohledu. Články tak mají nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma a žádný z názorů nesmí být vydáván za jedinou objektivní pravdu.

– Velkou výhodou Wikipedie je její interaktivita – jednotlivá hesla obsahují v textu odkazy na další články, statistiky či fotografie, a je tak snadné získat o daném problému širší přehled.

– Devizou Wikipedie je i její mnohojazyčnost. Některá hesla mohou být například v anglické verzi jen velmi krátká, po kliknutí na některou další jazykovou mutaci se však ukáže podrobnější článek.

– Wikipedia, která dostala název od havajského výrazu „wiki“ (rychlý), se 15. ledna 2001 zrodila poměrně nenápadně. Za její otce jsou považováni Jimmy Wales a Larry Sanger. Za měsíc měla 200 hesel, zhruba po roce jich bylo už 18.000. V listopadu 2006 měla přes 5,6 milionů, v dubnu 2008 již přes deset milionů článků a v lednu 2019 téměř 50 milionu článků.

– Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia – tradičněji pojatou encyklopedii, tvořenou profesionály a přístupnou zdarma na internetu. Nakonec se ale ukázalo, že na nadšencích založená encyklopedie má větší potenciál.

– Wikipedii provozuje nezisková Wikimedia Foundation, založená v roce 2003 podle zákonů amerického státu Florida. Vedle encyklopedie provozuje i další projekty – Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikidata či Wikicesty. Nadace je financovaná ze sponzorských darů.

– Wikipedii znepřístupnilo v minulosti s přestávkami například Turecko, Čína či Venezuela. Ruská vláda v roce 2019 rozhodla o vytvoření národní verze encyklopedického portálu, který má soupeřit s Wikipedií. Základem má být digitalizovaná Velká ruská encyklopedie, která podle vládního dekretu obsahuje hodnověrné informace prověřené ruskými vědeckými autoritami.

– V roce 2019 zakladatel Wikipedie Jimmy Wales uvedl, že pracuje na vytvoření vlastní sociální sítě, která by byla alternativou facebooku a podobných platforem.

Exit mobile version