Weby ministerstva vnitra a policie čelily ráno kybernetickému útoku

Weby ministerstva vnitra, policie a pražského letiště byly dnes nedostupné, čelily kybernetickému útoku. Mluvčí vnitra Ondřej Krátoška na dotaz ČTK uvedl, že stránky ministerstva a policie nefungovaly kvůli takzvanému DDoS útoku. Stejný druh útoku zaznamenalo Letiště Praha, na sociální síti X uvedlo, že útok neměl vliv na provoz letiště. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu. Po 10:00 se podařilo weby ministerstva vnitra a policie znovu zprovoznit. Web letiště byl mimo provoz zhruba mezi 11:00 a 12:00. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl serveru Deník N, že jednou z vyšetřovacích verzí je útok ruských hackerů.

„Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme,“ napsalo ráno ministerstvo vnitra na síti X. Hasičský záchranný sbor uvedl, že problém s nedostupností webových stránek se týkal i jeho portálu. Dopoledne vnitro uvedlo, že webové stránky jeho úřadu, policie i hasičů jsou už z České republiky dostupné. „Situaci dál intenzivně monitorujeme,“ dodalo ministerstvo.

Kvůli hackerskému útoku byly podle serveru iDNES.cz ráno nedostupné také stránky parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy, který dnes hostí Praha. „Předpokládáme, že útok přišel z ruské strany,“ řekl serveru mluvčí předsedkyně Poslanecké sněmovny Martin Churavý. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Právě konání summitu mohlo být podle Deníku N záminkou pro útok. „Detaily útoku nyní podrobně zkoumáme, útok z ruské strany a samozřejmě i souvislost se zasedáním krymské platformy jsou jedna z variant, které prošetřujeme,“ sdělil serveru Rakušan. V Česku se po loňském zahájení ruského útoku na Ukrajinu opakovaně objevily DDoS útoky na úřady či významné společnosti, ke kterým se následně přihlásily proruské hackerské skupiny.

Také pražské letiště dnes uvedlo, že je pod útokem jeho web a internetová síť. „Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění,“ uvedlo letiště v příspěvku na síti.

Útoky hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v září evidoval v Česku 21 kybernetických incidentů, což byl opět nadprůměrný počet. Žádný z nich ale podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými incidenty. Rekordní zůstává březen, kdy NÚKIB evidoval 28 incidentů.

vid abz snm

Exit mobile version