VZP začala s vývojem informačního systému, nechce být závislá na dodavatelích

Zdroj: Pixabay

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala s pilotním vývojem vlastního informačního systému, který má umožnit elektronickou komunikaci s lékaři, nemocnicemi, klienty i plátci odvodů. Pojišťovna podle předsedy správní rady Toma Philippa (TOP 09) nechce být závislá na externích dodavatelích jako dosud. Philipp to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání správní rady VZP. Nový systém chystá VZP už několik let, původně chtěla vypisovat veřejné zakázky, jejichž hodnotu v roce 2018 odhadovala na 250 milionů korun.

„Některé funkcionality bude potřeba poptat zvenčí, ale základ bude tvořen vlastními silami, vlastními pracovníky,“ řekl Philipp na dotaz ČTK. Doplnil, že proto vzniká ve firmě i nový tým zaměřený na IT a digitalizaci. „Chceme se vyvázat z toho, abychom byli závislí na jakékoliv firmě,“ dodal.

Příprava nového systému bude podle něho trvat ještě několik let. V plánu je využití cloudového prostředí, tedy externího úložiště, v kombinaci s vlastním datovým centrem a použití částečně open source technologií pro vývoj systému.

Podle informací z října 2018 měl nový systém začít fungovat už letos v létě. Kabátek tehdy odhadoval, že informační systém by měl s DPH stát 190 milionů korun. Systém interní ochrany by si vyžádal 64,5 milionu korun. Zálohování na čtyři roky by mělo vyjít na pět milionů.

VZP se v minulosti o elektronizaci už pokusila, když chtěla zavést elektronické zdravotní knížky společnosti IZIP. Za kritizovaný projekt, který se nepodařilo plošně rozšířit, zaplatila za 12 let zhruba dvě miliardy korun. V roce 2012 pak smlouvu vypověděla, další tři roky platila ale ještě asi šest milionů korun měsíčně za provoz portálu. Policie obvinila kvůli projektu několik lidí, údajně způsobili stamilionové škody.

Letos v dubnu Nejvyšší soud vrátil Městskému soudu v Praze případ bývalého ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a společníka firmy FINIM Ilji Čurdy. Oba si původně vyslechli šestileté tresty vězení za podvod. Ústavní soud ale loni vytkl Nejvyššímu soudu, že v roce 2021 procesně chyboval, když Paškovi s Čurdou neumožnil reagovat na vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství k jejich dovolání. Nejvyšší soud pak napodruhé rozsudek zrušil a kauzu vrátil k městskému soudu.

Exit mobile version