Vládní úřady v USA mají odstranit ruský software Kaspersky

Krok Washingtonu bude mít na firmu pravděpodobně minimální finanční dopady.
Vládní úřady ve Spojených státech mají ze svých počítačů odstranit produkty ruské antivirové společnosti Kaspersky Lab. Nařídila to dnes administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ta se obává, že firma by mohla být nástrojem špionáže ze strany Kremlu. Zástupci Kaspersky v minulosti taková podezření vždy odmítali.

Federální agentury mají do 30 dnů identifikovat ve svých počítačích produkty Kaspersky a do 90 dnů je přestat používat, nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

„Ministerstvo je znepokojeno vazbami mezi některými činiteli společnosti Kaspersky a ruskými zpravodajskými službami a dalšími vládními agenturami a podmínkami ruského práva, které ruským zpravodajským službám umožňují požadovat nebo vymáhat spolupráci od společnosti Kaspersky a zachytávat komunikaci, která prochází ruskými sítěmi,“ uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo.

Společnost dříve opakovaně popřela, že má vazby na jakoukoliv vládu. Tvrdila také, že nikdy žádné vládě nepomůže s kybernetickou špionáží. Podle Reuters ale firma v minulosti připustila, že spolupracovala s ruskou tajnou službou FSB. Zakladatel a ředitel podniku Jevgenij Kasperskij navštěvoval školu KGB. Ruské výzvědné služby jsou obviňovány z kybernetických útoků na Spojené státy a snahy ovlivnit loňské prezidentské volby.

Kaspersky Lab vznikla v roce 1997 a dnes patří k předním subjektům na světovém trhu antivirového softwaru. V různých zemích má přes 400 milionů zákazníků.

Krok Washingtonu bude mít na firmu pravděpodobně minimální finanční dopady, poznamenal Reuters, podle kterého nakoupily vládní úřady v USA od společnosti produkty jen za několik set tisíc dolarů.

Exit mobile version