Australský soud zrušil verdikt, který v dubnu sociální síti X nařídil celosvětově zablokovat přístup k videu zachycujícímu útok na biskupa v kostele poblíž Sydney. Video bylo zablokováno od 22. dubna, soudce ale dnes zákaz odmítl prodloužit, informovala agentura AP.
Soudce federálního soudu Geoffrey Kennet uvedl, že své rozhodnutí vysvětlí později. Na dřívější verdikt soudu si stěžoval majitel sítě X Elon Musk.
„Nesnažím se vyhrát nějaký spor, akorát si myslím, že bychom neměli potlačovat právo Australanů na svobodu slova,“ uvedl. Australští zákonodárci Muskovy výroky odsoudili s tím, že podle nich postrádají jakýkoliv smysl pro společenskou odpovědnost.
Síť X vede soudní spor i s Julií Inmanovou Grantovovou, komisařskou společnosti eSafety, která žádala prodloužení celosvětového zákazu videa. Muskova sociální síť zpochybňuje samotnou platnost oznámení, v němž Inmanová Grantová k odstranění materiálu vyzvala.
Na straně Inmanové Grantové stojí také australská vláda. „Je to správné rozhodnutí, které zajistí, že tento nebezpečný, násilný a škodlivý materiál nebude v Austrálii podobné činy propagovat,“ uvedl Stephen Jones z ministerstva financí.
Šestnáctiletého mladíka, který kontroverzního biskupa Mari Mari Emmanuela 15. dubna napadl nožem, soud obvinil z terorismu. Síť X video útoku pro uživatele v Austrálii zablokovala, stále se ale je možné k němu z australského území dostat za použití virtuální privátní sítě (VPN), díky které je možné zachovat si anonymitu, včetně místa, odkud se zařízení připojuje k internetu.
Advokát Tim Begbie, který společnost eSafety zastupuje, síť X minulý týden u soudu popsal jako lídra na trhu v šíření a distribuci násilného a extremistického obsahu. „(Síť) X ve skutečnosti nezastává názor, že celosvětové blokování obsahu je špatně,“ řekl. „Je ‚rozumné‘, dokud o něm můžou rozhodnout sami a hodí se jim, ale jakmile musí poslechnout australský zákon, už to za rozumné nepovažují,“ dodal.
Podle právníka sítě X Breta Walkera jsou požadavky eSafety zarážející a žádost o celosvětový zákaz videa neoprávněná. „Přeci nečekáte, že australský parlament bude rozhodovat, na jaký obsah z Austrálie se můžou podívat lidé v Rusku, Finsku, Belgii nebo Spojených státech,“ uvedl.