Více než 100 zemí chce do 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

OECD uvedla, že země se dohodly na přezkoumání desetiletí starých pilířů mezinárodního daňového systému.
Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění nadnárodních digitálních firem. Dohoda by měla být hotová do roku 2020. Oznámila to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Velké digitální společnosti jako Google, Apple a Amazon mají již roky možnost využívat stávající pravidla k tomu, aby si legálně snižovaly daně v některých zemích, což vadí dalším vládám.

Ve zprávě objednané skupinou 20 největších ekonomik světa G20 OECD uvedla, že země se dohodly na přezkoumání desetiletí starých pilířů mezinárodního daňového systému, které jsou pro dobu digitální ekonomiky zastaralé. Zpráva má být předložena na zasedání ministrů financí G20 v Buenos Aires.

Jádrem problému jsou pravidla o tom, co by mělo být považováno za dostatečnou přítomnost společnosti v zemi, podle které by měly být firmy v dané zemi zdaněny.

Bez existence mezinárodního řešení se již některé země jako Indie, Austrálie a různé evropské země vydaly samy cestou toho, jak tento problém vyřešit, napsala agentura Reuters.

Evropská komise plánuje tento týden představit plán, který počítá s tím, že velké společnosti s významnými příjmy v digitální oblasti v Evropské unii budou platit daň z obratu tři procenta. Daň se má vztahovat pouze na velké firmy s ročními celosvětovými příjmy nad 750 milionů eur (19,1 miliardy Kč) a ročními „zdanitelnými“ příjmy v EU nad 50 milionů eur.

Exit mobile version