Vědci doufají, že spojení umělé inteligence (AI) a lidských znalostí jim pomůže rozluštit starověké svitky, které zuhelnatěly po výbuchu sopky Vesuv u Neapole před 2000 lety. Píše o tom agentura AP.
Stovky svitků z papyru byly nalezeny kolem roku 1750 v rozvalinách přepychové vily v římském městě Herkulaneum, které společně se sousedními Pompejemi zničila erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu.
Pokud by se svitky, smotané do velikosti sladké tyčinky, podařilo přečíst, mohlo by to nesmírně přispět ke znalostem o antickém myšlení, píše AP.
Žár a sopečný popel z Vesuvu zničil Herkulaneum a svitky zachoval, ale v nečitelném stavu. Erupce je změnila v zuhelnatělé, křehké bloky, které by se rozpadly, pokud by se je někdo pokusil rozvinout.
Badatelé a vědci pracovali na možnostech rozluštění těchto svitků, z nichž převážná většina je uložena v Národní knihovně v Neapoli, po více než 250 let.
V roce 2023 několik šéfů technologických firem sponzorovalo soutěž „Vesuvius Challenge“, kdy nabízeli peněžní odměnu za snahy svitky rozluštit pomocí strojového učení, počítačového vidění a geometrie.
Dnes soutěž oznámila „historický průlom“ s tím, že výzkumníkům se podařilo vytvořit první obrázek vnitřku jednoho ze tří svitků v knihovně Bodleian Library na Oxfordské univerzitě.
Počítačový expert z univerzity v Kentucky a spoluzakladatel soutěže Brent Seales uvedl, že organizátoři byli „úspěšným zobrazením svitku nadšeni“, píše AP. Podle něj „obsahuje více obnovitelného textu než jsme kdy viděli v naskenovaném svitku z Herkulanea“.
Svitek byl naskenován v laboratoři Diamond Light Source v Harwellu nedaleko Oxfordu, která využívá urychlovač částic známý jako synchrotron k vytvoření intenzivního rentgenového záření.
Vědci pak použili umělou inteligenci k sestavení obrázků, vyhledání inkoustu, který odhaluje místa s písmem, a ke zvýšení srozumitelnosti textu. Výsledkem tohoto procesu byl 3D obraz svitku, který odborníkům umožnil jeho virtuální rozvinutí pomocí procesu zvaného segmentace.
Umělá inteligence v nynější podobě má ale svá omezení. Z textu se podařilo zatím rozluštit jen jeho malou část. Jedno z mála slov, které vědci odhalili, je starořecký výraz pro znechucení.
Badatelé jsou proto vyzýváni k tomu, aby se připojili k úsilí sestavit celý text.
„Stále jsme na začátku dlouhého procesu,“ řekl AP Peter Toth, kurátor řeckých sbírek v Bodleian Library. „Potřebujeme lepší obrázky, a (vědci) jsou velmi optimističtí a přesvědčeni o tom, že ještě mohou zlepšit kvalitu obrazu a čitelnost textu,“ dodal.
Toth také doufá, že technologie by mohla být k dispozici na místě, takže by se další dva křehké svitky z oxfordské knihovny nemusely převážet do laboratoře v Harwellu.
„Možná tu bude něco, s čím se dá hýbat. A nezapomeňte, že v Neapoli je asi tisíc dalších svitků,“ uzavřel.