Průzkum Tech Pro Research tvrdí, že 69 % všech podniků v roce 2015 využívalo kategorii aplikací „podnikový software“, což meziročně představuje nárůst o 19 %.
Do zmíněné kategorie se přitom zahrnovaly např. systémy CRM, ERP, business intelligence, finanční aplikace, řízení identit, ale i jiné než desktopové databáze, správa aktiv a software pro maloobchod.
Samozřejmě záleží na tom, od jakého počtu zaměstnanců se vůbec kategorie „podniků“ počítala, nicméně je trochu s podivem, že ještě před rokem by se polovina všech společností dokázala bez alespoň některé z uvedených aplikací obejít. Publikovaná čísla ze studie každopádně praví, že používání podnikových aplikací se týká 98 % společností nad 1 000 zaměstnanců, ale i 57 % organizací s méně než 50 zaměstnanci.
Co se týče nasazování nových aplikací, v posledním roce byly nejčastěji implementovány databáze (45 %), řízení úložišť (39 %) a lidské zdroje (HR, HCM – 34 %). Ještě před rokem podniky v kategorii nově nasazovaných řešení uváděly především mobilní aplikace a big data. Podle komentáře ke studii na ZDNet z toho však těžko vyvodit jednoznačný závěr. Je možné, že v kategorii mobilních aplikací a velkých dat byl prostě trh v roce 2015 nasycenější, takže došlo prioritně na jiné projekty. Nelze však ani vyloučit, že řešení nejoblíbenější v roce 2014 nenaplnila představy, a proto se v těchto projektech nepokračovalo, nerozvíjely se.
Z hlediska úspěchu dodavatelů studie konstatuje, že ti největší – SAP, Oracle, JBoss (Red Hat) a CA Technologies – zde pozici spíše ztráceli na úkor těch, kteří zatím takový podíl neměli. I to však krajně záleží na metodologii, hlavně zda měříme novými licencemi nebo příjmy. Navíc za růstem Microsoftu dle studie stojí enterprise verze MS Office, kde je sporné, zda aplikaci má vůbec smysl řadit do jedné kategorie se systémy CRM a ERP. Pokud jde čistě o nasazování nového softwaru bez ohledu na jeho další zařazení, pak podniky stále častěji sahaly řešeních Dropbox, LinkdeIn a různých aplikacích Googlu.