Přibližně 22 procent uživatelů počítačů stále používá 12 let starý operační systém Windows 7, který od loňského ledna Microsoft nepodporuje. Další jedno procento má v PC ještě starší verze Windows, jako jsou XP nebo Vista. Naopak 72 procent uživatelů již přešlo na nejnovější verzi Windows 10, která se také jeví být nejbezpečnější volbou. Uvedla to antivirová firma Kaspersky.
Ukončení podpory starších Windows znamená, že k nim Microsoft nevydává žádné aktualizace, včetně důležitých bezpečnostních záplat. Operační systém se pak může na první pohled jevit jako zcela v pořádku, protože funguje tak, jak má, pokud jej jeho tvůrce nadále nepodporuje, může být velmi zranitelný a podlehnout útokům.
Zastaralé Windows používá mimo jiné i čtvrtina nejmenších firem, a to zejména s ohledem na to, že nemají specialisty na IT bezpečnost. Zatím lze tento problém vyřešit rozšířenou placenou podporou pro Windows 7, ale znamená to další výdaje a toto řešení nebude k dispozici věčně.
Podle Institutu pro internetovou bezpečnost Westfálské univerzity využívá pouze šest procent webů zcela aktuální software, a 47 procent firem nechává software zcela propadnout, přestože se vystavují riziku hackerských útoků, úniku dat, ale i nefunkčnosti celého webu. Společnost vshosting~, která poskytuje služby pro zhruba polovinu tuzemských e-shopů, má z jejích klientů neaktuální programy 25 procent firem.
„Pouze u 25 procent klientů evidujeme aspoň jeden zastaralý softwarový produkt. U operačního systému to je pouze 12 procent klientů,“ uvedl obchodní ředitel vshosting~ David Lintimer. Připustil, že obecně je situace u českých internetových firem horší, než mezi e-shopy, které jsou na funkčnosti stránek existenčně závislé, a odpovídá zjištěním Westfálské univerzity.