Ve Spojených státech dnes otevírá své brány mezinárodní veletrh spotřební elektroniky CES. Letos se o pozornost návštěvníků veletrhu uchází na 3100 vystavovatelů ze 173 zemí. K velkým tématům patří umělá inteligence, metaverse či autonomní řízení. Škála vystavovatelů je široká, od významných jmen jako Samsung, Sony a LG až po malé start-upy.
Veletrh se letos opět vrací do normálu, minulé dva ročníky totiž zasáhla pandemie nemoci covid-19. V roce 2021 se uskutečnil pouze ve virtuální podobě a loni se řada společností rozhodla kvůli pandemii ve virtuální účasti pokračovat, návštěvnost proto citelně klesla. Letos pořadatelé očekávají přibližně 100 000 návštěvníků, kteří mohou akci navštívit do neděle.
V uplynulých 45 letech se veletrh stal opakovaně dějištěm významných technologických premiér. V roce 1970 tam představili například první videorekordér, v roce 1996 první DVD a v roce 2008 první televizory s pokročilou technologií obrazovky OLED. Objevují se tam ale i nápady, které se nikdy nedostanou ze stadia prototypu.
Veletrh ukazuje nejnovější trendy vývoje televizorů a notebooků, přístrojů pro chytrou domácnost, telefonů, monitorů či automobilů. Přináší ale i řadu neobvyklých a zajímavých zařízení. Letos je mezi nimi třeba chytré krmítko pro ptáky od společnosti Bird Buddy, které pořizuje snímky opeřenců, když si přiletí pro pamlsek. Podle firmy dokáže rozpoznat více než 1000 druhů ptáků.
Francouzský start-up AtmosGear pak ukazuje elektrické inline brusle s baterií, která vydrží na 32 kilometrů jízdy. Lze je však použít i jako běžné brusle, když je potřeba je nabít nebo když si chce člověk skutečně zajezdit.
Jihokorejská firma Prinker představuje zařízení, které snadno a rychle aplikuje dočasné tetování. A kdo má potíže s orientací při chůzi, může využít přístroj japonské firmy Loovic. Nosí se na krku a využívá zvuky a vibrace k tomu, aby uživatele dovedl do cíle. Při chůzi tak není potřeba dívat se do mapové aplikace v telefonu, takže se člověk může dívat, co se děje kolem.
Firmy nezapomínají ani na domácí mazlíčky. Pokud chce tedy někdo vědět, co dělá jeho pes, když není doma, může k tomu použít chytrý obojek francouzského start-upu Invoxia. Ten monitoruje aktivitu a spánek psa a data pak odešle do telefonu. Pomocí GPS určí, kde se zvíře právě nachází, a kromě toho sleduje i jeho srdce.