Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy v minulých dnech čelil hackerskému útoku. Žádná citlivá data ale neunikla, útok mířil na ekonomický úsek ústavu a projevil se dočasným zpomalením interního systému, informoval dnes server iROZHLAS. Důsledky nyní ústav řeší společně s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
„K útoku skutečně došlo, zaznamenali jsme ho. Na takový druh útoku jsme připravení,“ sdělil serveru mluvčí Ústavu jaderného výzkumu Milan Mika. Jaká data unikla, se teprve zjišťuje, není ale třeba se podle něj ničeho obávat. Útok totiž cílil pouze na data z ekonomického úseku ústavu. „Tam nejsou žádná citlivá data. Dál se nedostali. Nic vážného se nestalo,“ řekl mluvčí. Útok třeba zpomalil přípravu prosincových výplat.
Mluvčí vyloučil, že by kybernetický útok jakkoliv ohrozil experimentální jaderná zařízení, která jsou součástí ústavu. „Máme dva výzkumné jaderné reaktory, které jsou dobře chráněny proti jakýmkoliv kyberútokům. Jsou zcela oddělené od těch běžných ekonomických systémů,“ vysvětlil Mika.
Ústav jaderného výzkumu Řež podle serveru nespadá pod takzvanou regulaci, nemusí tedy splňovat zákonem stanovená kritéria na kyberbezpečnost. Přesto se případem zabývají odborníci z kybernetického úřadu.
„NÚKIB byl o incidentu informován. V případě ÚJV Řež nejde o regulovaný subjekt a podle našich informací by incident neměl mít přesah na námi regulované subjekty. Aktuálně se uskutečňuje jednání o identifikaci dopadů a škod,“ sdělil iROZHLASu mluvčí úřadu Marek Vala.
Značnou část incidentů způsobují takzvané DDoS útoky. Počítače ovládané hackery při nich velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji požívaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s fyzickým konfliktem na Ukrajině.
Rekordní do počtu kybernetických incidentů je letos zatím duben, NÚKIB jich v tomto měsíci evidoval 20. Zatímco v červenci a srpnu registroval jen jednotlivé případy, v září jich bylo deset, v říjnu 19 a v listopadu 15.