Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy v pondělí nebo v úterý budou jednat s Čínou o možné dohodě ohledně sociální sítě TikTok. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters, podle níž šéf Bílého domu také řekl, že by mohl navštívit prezidenta Si Ťin-pchinga v Číně, nebo že by čínský vůdce mohl přijet do USA. Oba prezidenti se minulý měsíc vzájemně pozvali na návštěvu svých zemí.
„Myslím, že začneme v pondělí nebo v úterý… jednat s Čínou, možná s prezidentem Siem nebo s jedním z jeho zástupců,“ řekl Trump novinářům ohledně aplikace TikTok. „Do značné míry máme dohodu,“ dodal. „Nejsem si pevně jistý, ale myslím, že ano. S prezidentem Siem máme skvělý vztah a myslím, že je to pro ně dobré. Myslím, že dohoda je dobrá pro Čínu a je dobrá i pro nás,“ odvětil na dotaz, jak si je jistý, že Peking bude s dohodou souhlasit.
Trump 19. června podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů a v dubnu přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů.
TikTok čelí v Evropské unii a USA kritice kvůli obavám z možného přístupu čínských úřadů k datům uživatelů, uvedl už dříve Reuters. V USA síti hrozí zákaz, pokud ByteDance neprodá většinový podíl v amerických aktivitách TikToku nečínským investorům schváleným vládou.
Dohoda o vyčlenění amerických operací TikToku do nové firmy se sídlem v USA se připravovala na jaře, ale byla pozastavena poté, co Čína naznačila, že ji neschválí po Trumpových oznámeních o vysokých clech na čínské zboží, poznamenal Reuters.
Šéf Bílého domu letos uvalil cla na dovoz z Číny, která se postupně vyšplhala až na 145 procent. Poplatky na dovoz z USA do Číny pak v důsledku odvetných kroků Pekingu vzrostla až na 125 procent. Kromě toho Čína odpověděla omezením vývozu některých prvků vzácných zemin. Později obě země uzavřely rámcovou dohodu, na jejímž základě cla sníží. Nedávno Washington uvedl, že Peking urychlí dodávky kovů vzácných zemin.