Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. MMR ji s firmou InQool uzavřelo bez tendru loni na podzim. Informaci, kterou zveřejnil deník Právo, ČTK potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Zákaz není okamžitý, má začít platit čtyři měsíce poté, co rozhodnutí ÚOHS nabyde právní moci. Nyní lze proti rozhodnutí podat rozklad k předsedovi úřadu. Ministerstvo v reakci uvedlo, že o dalších krocích rozhodne do konce týdne. InQool bude ale na zakázce dále pracovat a úřad věří, že se modul digitalizace stavebního řízení stihne uvést v provoz plánovaný termín, sdělilo dnes ČTK.
„Zadavatel v tomto případě zadal veřejnou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže o zakázku, aniž by pro použití tohoto postupu byly splněny zákonné požadavky. Zákaz plnění nebyl uložen s okamžitou platností, ale nastane až po uplynutí čtyř měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí,“ uvedl Švanda.
ÚOHS se postupem ministerstva zabýval na návrh firem Expert & Partner engineering CZ a VITA software.
Digitalizaci stavebního řízení zavádí nový stavební zákon, který by měl začít platit letos 1. července. Platnost zákona byla oddálena už dvakrát, přičemž původně měl být systém funkční v létě minulého roku. Důvodem bylo to, že ÚOHS několikrát zrušil zakázku na jeho zřízení z důvodu netransparentnosti soutěže.
Ke 3. listopadu MMR uzavřelo se společností InQool na digitalizaci smlouvu v jednacím řízení bez uveřejnění. Má dodat klíčové informační systémy pro digitalizaci stavebního řízení za 37 milionů korun. InQool zatím může smlouvu plnit, dokud nezačne platit rozhodnutí ÚOHS.
ÚOHS ve svém rozhodnutí dal podle MMR dostatečný časový prostor na dodání informačních systémů včas. Rozhodnutí úřadu proto není novým důvodem pro zvažování odkladu nového stavebního zákona. „Během těchto čtyř měsíců bude vývoj informačních systémů pokračovat, aby bylo možné od 1. července spustit digitalizované stavební řízení v rozsahu, který vyžaduje nový stavební zákon. ÚOHS v tomto ohledu souhlasil s MMR, že jde o zakázku spojenou s mimořádným veřejným zájmem a není vhodné její realizaci odkládat,“ řekl dnes ČTK zástupce komunikace MMR Petr Waleczko.
MMR ve středu oznámilo, že vybralo dodavatele národního geoportálu územního plánování (NGÚP), který je také součástí nového stavebního zákona. Ministerstvo uvedlo, že bude klíčovým informačním systémem veřejné správy, který umožní koordinaci a sdílení územních plánů včetně návrhů, zasílání připomínek nebo námitek on-line a omezí byrokracii.
Za zhruba 151 milionů korun zajistí systém NGÚP společně s hardwarem společnost Sevitech CZ. Aby se MMR vyhnulo prodlevě kvůli možnému prověřování zakázky antimonopolním úřadem, zadalo ji firmě přímo skrze jednací řízení bez uveřejnění, tedy stejně jako listopadovou zakázku pro InQool.
Celková částka, kterou MMR vyčlenilo na digitalizaci stavebního řízení, by v horizontu dvou až tří let měla po započtení výdajů na hardwarové vybavení činit 650 milionů korun. Měla by tak být zavedena za přibližně třetinu částky, za kterou měl být celý projekt realizován za předešlé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO). Zřízení geoportálu se do této částky nezapočítává. Současnou podobu digitalizace kritizují některé subjekty a odborníci, kteří si nejsou jistí, zda se ji úřadu povede zavést v plánovaný termín.
Lídři všech pěti vládních stran se v loňském prosinci shodli, že ÚOHS je nutné zmodernizovat a zrychlit. Důvodem je například dlouhý a komplikovaný přezkum řady klíčových veřejných zakázek nebo kauza s vysokými cenami potravin. Zatímco návrh změn v oblasti hospodářské soutěže přísluší Ministerstvu spravedlnosti a resortu financí, otázky přezkumu veřejných zakázek má na starost ministr pro místní rozvoj.