Český Unipetrol RPA nově provozuje software STATISTICA Automatizované neuronové sítě Cz, software funguje jako nástroj pro vytvoření modelu neuronové sítě, která slouží pro okamžitý odhad složení vyráběných produktů, jakými jsou například polymery nebo saze.
„Pro kvalitní výrobu našich produktů je samozřejmě nutné dodržet jejich předepsané složení. Aby toho mohlo být dosaženo, provádíme v průběhu výroby pravidelně analytické rozbory pro potřeby mezioperativní a finální kontroly. Tento proces odběru vzorků a jejich analýzy v laboratořích je náročný jak časově, tak z hlediska lidských zdrojů i po finanční stránce,“ prohlašuje Ing. Jiří Schöngut, CSc., vedoucí odboru rozvoje procesů ve společnosti Unipetrol RPA, s.r.o.
Jako řešení společnost zvolila software, který umožňuje okamžitou predikci kvalitativních parametrů proudů (poloproduktů či finálních produktů) na základě běžně dostupných procesních parametrů. Požadovaný nástroj, tzv. virtuální senzor je tedy v podobě systému zvaného automatizovaná neuronová síť, jež umí exportovat algoritmus výpočtu (natrénovanou síť) v podobě kódu do jiného softwaru, jakým je například MS Excel.
„Konkrétní postup je následující: Na základě historických dat vytvoří software STATISTICA model neuronové sítě. Ten se následně implementuje do programu Excel. Již zmíněný model využívá dostupné procesní údaje a vypočítává predikci kvalitativních parametrů (například složení) sledovaného proudu,“ říká Michaela Modálková, jednatel společnosti StatSoft CR, s.r.o. Díky takto zpracovaným datům může pak operátor daného procesu okamžitě učinit příslušné kroky, které vedou k nápravě technologického procesu, a nemusí čekat na zdlouhavý proces laboratorní analýzy.
Instalaci softwaru zvládli pro dvoudenním školení samotní zástupci společnosti Unipetrol RPA. „Nejsložitějším procesem je výběr dat, se kterými má neuronová síť pracovat,“ shrnuje Ing. Schöngut.