Ukrajina zakázala Telegram na služebních zařízeních kvůli obavám ze špionáže

Ukrajina zakázala používání aplikace pro zasílání zpráv Telegram v oficiálních zařízeních používaných vládními úředníky, vojenským personálem a zaměstnanci v odvětvích důležitých pro fungování státu, protože se obává, že tak Rusko může špehovat zprávy i uživatele. Oznámila to podle agentury Reuters Rada národní bezpečnosti a obrany, nejvyšší bezpečnostní orgán země.

Rada oznámila omezení poté, co jí šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov předložil důkazy o schopnosti ruských tajných služeb tuto platformu špehovat. Šéf ukrajinského centra pro boj s dezinformacemi Andrij Kovalenko ale na účtu na Telegramu zdůraznil, že omezení se vztahují pouze na služební zařízení, nikoli na osobní přístroje.

Telegram hojně využívají Ukrajinci i Rusové. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se stal důležitým zdrojem informací. Ukrajinští bezpečnostní činitelé však opakovaně vyjádřili obavy z jeho používání v době války.

Telegram má sídlo v Dubaji. Založil ho Pavel Durov, který se narodil v Rusku, ale zemi opustil v roce 2014 po sporech s úřady kvůli své sociální síti VKontaktě, protože nechtěl cenzurovat obsah a poskytnout úřadům přístup k informacím o uživatelích. Letos v srpnu ho zatkly francouzské úřady a obvinilo ho kvůli nelegálnímu obsahu na Telegramu.

Ukrajinská bezpečnostní rada uvedla, že Budanov poskytl důkazy o tom, že ruské tajné služby mají přístup ke zprávám na Telegramu, včetně smazaných, a také k osobním údajům uživatelů. „Vždy jsem podporoval a budu podporovat svobodu slova, ale otázka Telegramu není otázkou svobody slova, ale otázkou národní bezpečnosti,“ uvedl Budanov.

Po rozhodnutí Telegram vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že nikdy nezveřejnil ničí údaje ani obsah žádné zprávy. „Telegram nikdy neposkytl žádné údaje o zprávách žádné zemi, včetně Ruska. Smazané zprávy jsou smazané navždy a technicky je nelze obnovit,“ uvedl Telegram. Dodal, že každý případ toho, co označil za uniklé zprávy, byl prokazatelně důsledkem zneužití zařízení, a to buď kvůli jeho zabavení nebo kvůli škodlivému softwaru.

Ukrajinská média odhadují, že tuto aplikaci používá ke komunikaci 75 procent Ukrajinců a na konci loňského roku ji považovalo za důležitý zdroj informací 72 procent Ukrajinců. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který zasedá v bezpečnostní radě, ale také vojenští velitelé a regionální a městští úředníci pravidelně zveřejňují na Telegramu aktuální informace o válce a informace o důležitých rozhodnutích.

Exit mobile version