Kyjev žádá zahraniční firmy, aby přestaly vyrábět čipy kompatibilní s ruským navigačním systémem Glonass. Tento systém totiž používá ruská armáda k raketovým útokům na Ukrajinu. Pokud nebude mít Rusko k zahraničním čipům přístup, bude muset začít s výrobou vlastních, a to od nuly, uvedla podle agentury Unian ukrajinská vojenská rozvědka.
Glonass je sovětská analogie amerického systému GPS. Sověti systém vyvíjeli na zakázku ministerstva obrany od konce 70. let minulého století. První družice systému byla umístěna na oběžnou dráhu v roce 1982. Glonass se sice používá jak pro vojenské, tak civilní účely, podle ukrajinské vojenské rozvědky z něj ale těží hlavně ruská armáda, která s jeho pomocí navádí rakety na ukrajinská města. Systém závisí na mikročipech vyráběných zahraničními společnostmi, což je jeho slabé místo.
„Obvykle jde o čipy pro civilní užití, ale Rusové je používají k armádním účelům. Čipy dostávají od systému Glonass souřadnice a zpracovávají je. Rakety se s pomocí těchto informací orientují v prostoru a cílí na ukrajinskou civilní a energetickou infrastrukturu,“ sdělila rozvědka na telegramu.
Čipy s podporou systému Glonass vyrábějí například americké firmy Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, Trimble nebo Cavli Wireless, kanadské Sierra Wireless a NovAtel, švýcarské U-blox a STMicroelectronics, britská Antenova a belgická Septentrio, vyjmenovala rozvědka. Podle ní se tyto čipy používají například v dronech Orlan-10 a Šáhed-136, v raketách Iskander a Kinžal, Kalibr, Ch-101, Ch-555, Ch-38 nebo v salvových raketometech Tornado-S a Smerč.