Ukrajina musí pro úspěchy na bojišti zabezpečit počítačové sítě

Bezpečnější počítačové sítě a komunikační kanály budou pro Ukrajinu klíčové pro úspěchy na bojišti proti ruským agresorům. Na konferenci v britském Birminghamu to dnes řekl šéf odboru pro kyberbezpečnost Bílého domu Harry Coker. Na akci vystoupila i ředitelka britské tajné služby GCHQ Anne Keastová-Butlerová. Oba představitelé hovořili také o narůstajících kybernetických hrozbách z Číny; GCHQ nyní na obranu v tomto směru podle ředitelky investuje více než do kterékoliv jiné jednotlivé mise.

„Od počátku ruské invaze ukrajinští obránci v kyberprostoru prokázali, jak úspěšně bránit kritickou infrastrukturu své země před útoky světové počítačové velmoci. Ruské hrozby v kyberprostoru se nicméně od té doby proměnily,“ uvedl Coker. Dodal, že Rusové „lépe porozuměli ukrajinské cloudové infrastruktuře a zneužili toho pro úspěchy na bojišti“. „Zlepšení zabezpečení sítí a komunikace bude pro ukrajinské úspěchy klíčové,“ uvedl Coker.

Zástupce Bílého domu hovořil rovněž o Číně. Její hackeři podle něj v bezprecedentní míře útočí na „naše“ zájmy a infrastrukturu a snaží se obejít obranné systémy. Není jasné, zda měl Coker na mysli pouze Spojené státy, nebo i jejich partnery, Keastová-Butlerová nicméně ve vztahu k Číně mluvila v podobném duchu.

„Je evidentní, že technologie a bezpečnost jsou provázanější než dřív. Pro zajištění národní bezpečnosti je nyní potřeba větší spolupráce napříč akademickým, soukromým a veřejným sektorem. Nad našimi hlavami nyní obíhá téměř deset tisíc satelitů,“ poznamenala šéfka GCHQ a s odkazem na umělou inteligenci a kvantovou výpočetní techniku dodala, že „je jasné, že technologická transformace příští dekády předčí tu minulou“.

Nejakutnější a převládající hrozbou pro britské podniky a organizace je podle Keastové-Butlerové nadále ransomware – vyděračský software, který útočník využije k zašifrování dat oběti a za jejich odblokování a pod hrozbou jejich zveřejnění požaduje výkupné.

„Minulý týden Národní kriminální úřad (NCA) odhalil identitu lídra organizace LockBit. Pro kyberzločince neexistuje místo, kam by se mohli bezpečně schovat,“ varovala šéfka GCHQ. Hackerský projekt LockBit rozbila letos v únoru mezinárodní operační skupina tvořená zástupci deseti zemí. NCA minulý týden zveřejnila informaci, že lídrem skupiny byl Rus Dmitrij Chorošev.

Exit mobile version