Tržby z prodeje čipů loni vzrostly o 26 % na rekordních 556 miliard dolarů

Celosvětové tržby z prodeje čipů se loni zvýšily o 26,2 procenta na rekordních 555,9 miliardy dolarů (přes 12 bilionů Kč). Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil svaz polovodičového průmyslu SIA. Ten odhaduje na letošní rok nárůst o dalších 8,8 procenta. Výrobci čipů kvůli globálnímu nedostatku těchto klíčových součástek nadále zvyšují výrobní kapacity.

„Stále tu je opravdu velmi silný trend směrem ke zvýšené poptávce. Jen se nedočkáme takového skokového nárůstu, jaký jsme zaznamenali v době pandemie,“ řekl k nižšímu odhadu tržeb na letošní rok generální ředitel SIA John Neuffer.

V roce 2020 vzrostly tržby proti předchozímu roku o 6,8 procenta. Rok 2021 byl podle svazu SIA prvním rokem od roku 2018, kdy počet prodaných čipů překročil jeden bilion.

Velcí výrobci polovodičů, jako je tchajwanský Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), korejský Samsung Electronics či americký Intel, v uplynulém roce oznámili investice do nových továren v řádu desítek miliard dolarů. Neuffer uvedl, že trend digitalizace nastartovaný pandemií bude i nadále přispívat ke zvyšování poptávky.

„Myslíme si, že v dohledné době bude dostatek poptávky, a tak bude možné i nadále opravdu velmi iniciativně budovat továrny,“ řekl dále Neuffer.

Loni se ve světě prodalo 1,15 bilionu polovodičů, přičemž největší nárůst byl v segmentu čipů pro automobilový sektor, které zvládají vysoké teploty a další fyzickou zátěž. Tržby v tomto odvětví vzrostly oproti předchozímu roku o 34 procent na 26,4 miliardy dolarů.

Největším individuálním trhem polovodičů zůstala Čína. Tržby tam loni dosáhly 192,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 27,1 procenta.

Exit mobile version