Tržby amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard ve třetím čtvrtletí firemního finančního roku překvapivě stouply a přerušily šňůru 11 čtvrtletních poklesů za sebou.
Druhý největší producent počítačů na světě po čínské Lenovo se nyní kvůli ústupu poptávky po osobních počítačích chce přeorientovávat na výnosnější segmenty trhu počítačových technologií a prochází hlubokou restrukturalizací.
Tržby za čtvrtletí do konce července stouply v meziročním srovnání o jedno procento na 27,6 miliardy dolarů (581 miliard Kč). Analytici podle ankety agentury Reuters čekali v průměru pokles výnosů na rovných 27 miliard USD ze 27,2 miliardy USD před rokem.
Tržby v divizi osobních počítačů se zvýšily o 12 procent. Další součásti ale vykázaly stagnaci nebo pokles výnosů.
Čistý zisk firmy se propadl o 29 procent na 985 milionů dolarů, za poklesem ale stál hlavně odpis nákladů na restrukturalizaci v částce 649 milionů USD. Zisk na akcii očištěný od jednorázových položek skončil v souladu s odhady.
Hewlett-Packard v květnu oznámila, že zruší dalších 11.000 až 16.000 pracovních míst. Předtím již v rámci rozsáhlé restrukturalizace zveřejnila plány na zrušení 34.000 míst z celkového počtu přes 250.000 lidí.
Společnost se nyní pod vedením generální ředitelky Meg Whitmanové snaží snížit svou závislost na trhu s osobními počítači, který se potýká s odlivem zákazníků k počítačovým tabletům a chytrým mobilním telefonům. Chce se orientovat hlavně na počítačovou infrastrukturu, jako jsou servery, zařízení pro ukládání dat a síťový hardware.
Celosvětové dodávky osobních počítačů v letošním druhém čtvrtletí díky oživení poptávky ve vyspělých zemích stouply meziročně o 0,1 procenta na 75,8 milionu přístrojů, uvádějí červencové údaje výzkumné společnosti Gartner. Ukončily tak dva roky trvající pokles. Podle konkurenční výzkumné firmy IDC sice dodávky pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo nejpomalejší za dva roky.