Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud Spojených států k pozastavení zákona, který by vedl k zákazu sociální sítě zaměřené na tvorbu krátkých videí TikTok v USA, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do 19. ledna neprodala. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg. Podle televize CNN Trump také hovořil se šéfem TikToku, kterým je singapurský podnikatel Shou Zi Chew.
Ve stanovisku předloženém soudu Trump uvedl, že soudci by mu měli poskytnout čas, aby po svém nástupu do funkce nalezl „politické řešení“ sporu. Dodal, že má „skvělé zkušenosti s uzavíráním dohod, mandát od voličů a politickou vůli k dojednání řešení, které by platformu zachránilo a zároveň řešilo obavy o národní bezpečnost vyjádřené vládou“. Trump se prezidentského úřadu ujme 20. ledna.
Kongres přijal zákon o nuceném prodeji platformy v dubnu. Vláda a zákonodárci argumentují tím, že TikTok působící pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah. Samotné vedení sítě taková podezření odmítá a tvrdí, že americké ministerstvo spravedlnosti nesprávně vyhodnotilo vazby aplikace na Čínu.
TikTok se tento měsíc obrátil na americký Nejvyšší soud, aby zákon dočasně zablokoval. Učinil tak poté, co jeho stížnost odmítl soud nižší instance. Ten dospěl k závěru, že zákon není v rozporu se svobodou slova zakotvenou v ústavě, neboť stát jej zavádí „čistě ve snaze chránit tuto svobodu před cizí soupeřící zemí a ve snaze omezit schopnost tohoto soupeře shromažďovat data o lidech ve Spojených státech“.
Ve svém stanovisku se Trump zcela neztotožnil s pozicí TikToku, že hrozící zákaz stejnojmenné sociální sítě je protiústavní. CNN s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že zvolený prezident s Chewem hovořil krátce po zveřejnění svého soudního podání. S ředitelem TikToku se podle televize také osobně potkal, a to dříve tento měsíc.
Trump se na sklonku svého prvního funkčního období v roce 2020 neúspěšně pokusil TikTok zakázat. Nyní svůj postoj změnil a v prezidentské kampani slíbil, že se pokusí sociální síť zachránit. Mnoho komentátorů přitom poukazovalo na skutečnost, že Trumpa a jeho Republikánskou stranu v kampani výrazně podpořil miliardář Jeffrey Yass, jehož společnost Susquehanna podle tisku vlastní podíl v ByteDance.
Proti zákazu TikToku nicméně vystupují i někteří experti nebo Americká unie občanských práv (ACLU), podle níž porušuje svobodu slova garantovanou prvním dodatkem americké ústavy. Nejvyšší soud pak k zablokování příslušného zákona vyzvali také akademici Jameel Jaffer a Genevieve Lakierová, kteří v komentáři vydaném deníkem The New York Times označili stanovisko prvoinstančního soudu za vážné oslabení prvního dodatku. Jeho potvrzení by podle nich přineslo „novou a nebezpečnou éru regulace projevu“.