Tripartita podpořila brzké zavedení elektronické evidence tržeb

Tripartita podpořila brzké zavedení elektronické evidence tržeb. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů věří, že se podaří systém spustit podle plánu od ledna příštího roku. Řekli to novinářům po dnešním tripartitním jednání. Na něm diskutovali i o nových pravidlech agenturního zaměstnávání, insolvenčních řízeních, čerpání peněz z EU či o cestovním ruchu a lázeňství.
Zákon by měl začít platit od října. Část ustanovení by měla být účinná od listopadu, ostatní od ledna příštího roku. Fungovat by měl on-line systém. Ministerstvo financí podle podkladů pro tripartitu počítá se zkušebním provozem, a to „nejméně několik měsíců před účinností zákona“. Lidovci žádají ale teď ještě studii, která by popsala dopady na jednotlivé druhy podnikání i podle objemu tržeb. Chtějí znát také možné kompenzace a úlevy pro podnikatele.

„Elektronická evidence tržeb je pro nás klíčová věc pro zlepšení výběru daní. Devadesát, možná 85 procent podnikatelů už na tuto strunu naskočilo,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Nabídl firmy, které by se mohly zapojit do pilotního testování. Zaměstnavatelé žádají, aby zavedení systému provázela osvěta. Zaměřit by se neměla jen na firmy, ale i na zákazníky. Měli by se tak podle Hanáka dozvědět třeba o loterii s účtenkami. „Češi jsou hraví, budou si asi hlídat lístečky od zmrzliny až po pivo,“ dodal Hanák.

Také podle oborů čím rychleji se elektronická evidence tržeb zavede, tím lépe. Výjimek by mělo být co nejméně, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj systém ochrání poctivé podnikatele a ukáže, „co česká ekonomika tvoří“. Odbory se neobávají, že se harmonogram nedá stihnout. Překážku vidí spíš v případných obstrukcích při projednávání ve Sněmovně.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se o výjimkách pro některé provozovatele bude jednat. Zmínila neziskové organizace, které zajišťují sociální služby a stravování pro seniory.

Na pravidlech agenturního zaměstnávání se tripartita dnes úplně neshodla. Odbory a zaměstnavatelé mají například jiný pohled na řetězení práce na dobu určitou. Podle zástupců firem je zapotřebí zvlášť u sezónních prací. Podle návrhu ministerstva práce by celková doba navazujících dočasných pracovních příležitostí neměla překročit tři roky. Resort navrhl také to, že by agenturní síly mohly ve firmách tvořit maximálně 15 procent pracovníků. Odbory by od kvót ustoupily, pokud by měly právo o umístění agenturních zaměstnanců spolurozhodovat. Marksová se ale kvót vzdát úplně nechce. V únoru v Česku působilo 1585 agentur práce.

Tripartita diskutovala dnes mimo jiné také o situaci v lázeňství a cestovním ruchu. Vidí v něm možnost pro vnik nových pracovních míst. Zmínka padla i o zvýšení filmových pobídek. Jihokorejské turisty totiž do Prahy a dalších koutů republiky přilákal natočený romantický příběh. Přibylo jich loni o 22 procent. Podobný přírůstek byl i u počtu čínských turistů.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se zaměřili také na čerpání peněz z EU. V letošním roce zbývá proplatit přes 200 miliard, což je 30 procent peněz za skončené období 2007 až 2013. Pokud se podle materiálu nepodaří vyřešit posuzování dopadů na životní prostředí (EIA) a realizovat velké dopravní projekty, mohla by ztráta činit až 85,1 miliardy. Podle Hanáka by Česko nemělo peníze čerpat za každou cenu. Pokud by projekty pak Brusel neuznal, hrozí, že by je musel dodatečně proplatit stát, dodal šéf svazu.

Tripartita se sejde znovu 20. dubna. Na příštích zasedáních by měla začít projednávat zvýšení minimální mzdy či postoj ke karenční době, tedy prvním třem dnům nemoci bez nemocenské. Za tři měsíce se vrátí také k úpravě pravidel insolvencí.

Exit mobile version