Rozsudek Krajského soudu v Brně, který poslal programátora Tomáše Jiřikovského za zpronevěru virtuální měny bitcoin v hodnotě přes 16 mil. Kč na devět let do vězení, je pravomocný. Muž se proti němu neodvolal. ČTK to řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy. Soud ve věci po zásahu Nejvyššího soudu rozhodoval podruhé, Nejvyšší soud totiž vyhověl dovolání obžalovaného a věc prvoinstančnímu soudu vrátil zpět.
Muži hrozil trest osm až 12 let. Podle žalobce Jiřikovský v průběhu roku 2013 provozoval internetový obchod Sheep Marketplace, česky Ovčí tržiště, které fungovalo jako neveřejný web. Pomocí virtuální měny bitcoin se na něm podle státního zastupitelství obchodovalo hlavně s drogami. Z každé platby plynula provize, která podle žalobce putovala obžalovaném, soud ji vyčíslil zhruba na milion korun. Podle žalobce Jiřikovský také jako provozovatel zmíněného obchodu z více než 5000 adres bitcoinových uživatelů odcizil bitcoiny v hodnotě přes 16 milionů korun a převedl je na svou soukromou adresu.
Krajský soud muži v říjnu 2017 uložil trest devět let vězení, olomoucký vrchní soud mu trest po odvolání ještě o půl roku zvýšil. Nejvyšší soud po dovolání ale letos na jaře Jiřikovského osvobodil, mimo jiné požadoval přesněji vyčíslit, kolik peněz muž nelegálně získal.
Na začátku září krajský soud v rozsudku sumu z provizí vyčíslil na 1,1 mil. Kč. Muži uložil devítiletý trest, a to za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, trestný čin krádeže soud překvalifikoval na zpronevěru. Státní zástupce se po vyhlášení rozhodnutí vzdal odvolání, Jiřikovský se nevyjádřil. Odvolání nakonec nepodal, rozsudek tedy nabyl právní moci.
S Jiřikovským byla obžalovaná i jeho manželka Eva, která podle státního zástupce pomáhala převedené bitcoiny legalizovat. Krajský soud ji původně obžaloby zprostil, vrchní soud ale její případ vrátil zpět. Krajský soud pak ženě na začátku září za legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti uložil podmíněný trest jednoho roku odložený na tři roky.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají ti, kdo se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu.