Jde o jasný případ lidského selhání na straně úředníka, ne o chybu v systému datových schránek, prohlašují zástupci společnosti na adresu výroku, který se včera objevil v MF Dnes.
V novinách se svádí chyba úředníka při zasílání datové zprávy advokátu Janu Kalvodovi na selhání celého systému datových schránek.
„Zdůrazňujeme, že špatné vyplnění adresy je chybou jednotlivce, nikoliv selháním systému. Datová schránka je pouze prostředek doručení. Určitou míru chybovosti má každý systém a má ji i klasická papírová pošta, kde se rovněž může stát, že úředník zamění adresy dvou jmenovců,“ vysvětluje František Schneider, člen představenstva, ředitel divize Firemních zákazníků, Telefónica Czech Republic, a.s.
Výhodou Informačního systému datových schránek by mělo být naopak to, že je zde podobná chyba rychleji dohádatelná. Podle společnosti případ naopak jasně ukazuje na větší spolehlivost oproti klasické poště. Pokud by se podobný případ stal tam, nebylo by totiž jasné kdo, kdy a kam takovouto obsílku poslal, ani kdo a kdy ji otevřel.
„Chybovat je lidské, nechybují pouze stroje. Pochybení související s doručováním a doručovací adresou nejsou výjimkou ani u ‚papírové‘ pošty a patří do klasického advokátního arzenálu formálních obstrukcí. Pochybení zaměstnance soudu u takto citlivé kauzy je opravdu nešťastné a nelze ho v žádném případě omlouvat. Nelze však zaměňovat lidskou chybu za chybu systému, protože Informační systém datových schránek naopak v drtivé většině podobné problémy předem odbourává,“ říká Schneider.
„Tak tomu bude i v případě advokáta Jana Kalvody v budoucnu, až se datová schránka stane povinná i pro něj. V tomto případě evidentně došlo k lidské chybě, proti které není imunní žádný systém. Přehodit adresy můžete na obálce dopisu, v e-mailu i v datové schránce. Datové schránky ale na rozdíl od klasické pošty odbourávají potenciál chybovosti při zpracování papírových zásilek, při jejich přepravě a doručování, a jejich systémová chybovost se tak prakticky rovná nule,“ komentuje danou kauzu dále Schneider.