Sektor vyspělých technologií nyní tvoří asi 20 procent výkonu ekonomiky Izraele. Uvedl to dnes Izraelský úřad pro inovace (IIA). Zároveň vyzval vládu k větším investicím, které by umožnily rychlejší růst technologického sektoru, informovala agentura Reuters.
IIA ve své zprávě o stavu sektoru vyspělých technologií v Izraeli v letošním roce uvedl, že navzdory osm měsíců trvající válce proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy technologický sektor dál roste, i když pomaleji než v letech 2021 a 2022. Sektor také nadále zůstává hlavním pohonem růstu ekonomiky země. Na celkovém vývozu se podílí 53 procenty.
Loni vzniklo přibližně 600 nových start-upů. Technologické firmy pak získaly osm miliard USD (181,2 miliardy Kč), což bylo o 55 procent méně než v roce 2022. Celkem v Izraeli působí zhruba 9200 technologických firem, které zaměstnávají na 400.000 lidí.
Generální ředitel IAA Dror Bin uvedl, že i když se jeho rozpočet zvýšil a pomohl začínajícím firmám částkou 250 milionů USD, je nutné, aby stát zdvojnásobil investice do technologií. Začínající firmy se potýkají s problémy při získávání peněz kvůli válce a obecně kvůli obtížnému globálnímu prostředí pro financování.
„Izrael nemá mnoho přírodních zdrojů – nejsme ropná ani plynárenská velmoc,“ řekl Bin agentuře Reuters. „Jsme země na pokraji pouště, takže nemáme moc vody. Jediným přírodním zdrojem, který máme, jsou šedé buňky v mozcích zdejších lidí, a my musíme zajistit, aby se jim i nadále dařilo a aby dál rostly.“
Nejžádanějšími sektory pro investory zůstávají kybernetika a finanční technologie. Každý šestý nový start-up se také zaměřuje na klimatické technologie, protože podnikatelé se snaží řešit problémy, kterým čelí planeta. Kromě oteplování je to i snaha zajistit potraviny, vodu či odpovídající zdravotnické služby ve stárnoucí populaci, dodal Bin.
Šéf IAA také upozornil, že zhruba osm procent pracovníků z technologického sektoru bylo povoláno do armádních záloh a další jako dobrovolníci. Díky tomu se setkali s novými lidmi a viděli řadu civilních a obranných potřeb. „Po válce,“ řekl Bin, „zažijeme v Izraeli baby boom start-upů po všech těch šílených věcech, které se tu od 7. října staly.“
Bin tak připomněl útok Hamásu na jih Izraele, při kterém teroristé pozabíjeli na 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli na palestinské území. Izraelská armáda pak zahájila masivní ofenzivu, při které podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zahynulo více než 36.000 lidí. Převážnou část tvoří civilisté.