Český T-Mobile začal testovat využití alternativních zdrojů energie pro provoz svých vysílačů. Operátor umístil na střechu roztylského sídla v Praze větrnou i solární elektrárnu, která dodává proud mobilní síti v okolí i uvnitř budovy a mobilní signál je tak šířen bez zátěže pro životní prostředí.
Jako záloha v případě výpadku navíc neslouží běžný dieselagregát, ale zařízení poháněné kapalným vodíkem a metanolem, které jsou v Česku použity vůbec poprvé.
„Celý projekt by měl přinést zkušenosti se systémem hybridního napájení v reálném provozu telekomunikační sítě. V podstatě jsme vytvořili světově unikátní kombinaci zdrojů elektrické energie,“ říká Petr Vaněk, ředitel rozvoje sítě T-Mobile, a dodává: „Nyní máme plně ekologický ostrovní systém s vlastní nezávislou zálohou.“
Hlavním cílem projektu je zajištění dodávky energie z obnovitelných zdrojů pro vysílače, které pokrývají bezprostřední okolí budovy signálem.
Na střeše roztylské centrály a na pozemku vedle budovy je nyní celkem 72 fotovoltaických solárních panelů o výkonu 220 Wp, větrná turbína Ropatec s výkonem 3 kW a dva vodíkové články coby záložní napájení.
Systém je nastaven tak, že základní spotřeba elektrické energie je během dne zajištěna čistě ekologicky – ze solárních panelů, během noci pak bezhlučnou větrnou turbínou. Pro případy nedostatečné produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je zde možné napájení z běžné distribuční sítě.
Pokud by došlo ke kompletnímu výpadku elektřiny, připravena je pojistka v podobě dvoustupňové zálohy. První tvoří vodíkový článek, který využívá plynný vodík z tlakových nádob. Druhým je pak vodíkový článek s metanolovým vyvíječem.
Celý systém řídí jedinečná řídící jednotka HPSU (Hybrid Power Source Unit), která řídí nejen provoz alternativních zdrojů energie a průběžně sleduje jejich stav stav, ale rovněž měří množství vyrobené a spotřebované energie.