Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Státy Evropské unie se shodly na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem či zefektivnit odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Ministři unijních zemí schválili společný přístup k normám o digitálních trzích a službách, o jejichž konečné podobě tak mohou státy začít vyjednávat s europoslanci.

Evropský blok chce pravidly navrženými před rokem reagovat na fakt, že provoz internetu se od přijetí zatím poslední regulace asi před dvaceti lety zásadně změnil. První norma má unijním státům pomoci vyrovnat se s dominantním vlivem velkých společností, jako jsou Facebook, Google, Amazon či Apple. Ty podle Evropské komise (EK) mnohdy záměrně ztěžují konkurenci menším firmám. Cílem té druhé je především zvýšit odpovědnost všech internetových platforem za zveřejňovaný obsah.

„Dnes jsme dosáhli významného milníku při tvorbě otevřenějšího a konkurenčnějšího digitálního trhu,“ komentoval shodu členských zemí slovinský ministr hospodářského rozvoje a technologií Zdravko Počivalšek, jehož země v současnosti EU předsedá.

Jako takzvané gatekeepery, tedy společnosti významně ovlivňující provoz internetu, označuje návrh členských států firmy s tržní kapitalizací přes 65 miliard eur (1,65 bilionu Kč), které podnikají alespoň ve třech unijních zemích. Europoslanci přitom počítají s částkou 80 miliard eur.

Na tyto největší hráče se budou vztahovat nové povinnosti, mimo jiné větší sdílení informací s malými firmami odkázanými na služby těch největších. Přísnější bude také dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokud některá společnost povinnosti vyplývající z nové normy nesplní, bude jí hrozit pokuta až do výše deseti procent celosvětového ročního obratu.

Norma o digitálních službách vychází z principu, že věci nelegální mimo internet by měly být nelegální i online. Provozovatelé e-shopů by proto měli podle shodného stanoviska členských zemí odstraňovat ze své nabídky nelegální zboží, sociální sítě zase mazat příspěvky porušující zákon, například nenávistné výlevy či výhrůžky smrtí. Větší a významnější subjekty tedy budou čelit přísnějším požadavkům, přičemž státy proti původnímu návrhu komise tento rozdíl ještě zvýraznily.

„Podařilo se udržet rovnováhu mezi nastavením nových pravidel a zároveň nepřikročit k až přílišné regulaci evropských firem, a to zejména těch malých a středních,“ řekla po jednání česká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová. Vyjednávání mezi zeměmi byla podle ní tvrdá a Česko patřilo ke státům, které se snažily zabránit přetěžování menších a středních společností.

Jednání mezi státy a parlamentem by mělo začít v příštích týdnech. Konečné schválení pravidel stanovil francouzský prezident Emmanuel Macron jako jeden z cílů půlročního francouzského předsednictví EU, které začíná v lednu.

Exit mobile version