V ČR se vydá 60-70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná.
Elektronický recept je podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka Blahuty bezpečný a odzkoušený. Není to „zmetek hodný odmítnutí“, řekl dnes Blahuta novinářům k protestům praktických lékařů. Doktoři ale tvrdí, že jde o zbytečnou byrokracii navíc, která jim nepřináší žádné výhody. Je spolu s financováním praxí jedním z důvodů, proč dnes na protest část z nich neotevřela své ordinace.
Lékaři budou od ledna povinně každý vydaný recept posílat na centrální úložiště. „Úložiště receptů nemělo od spuštění v březnu jediný výpadek způsobený přímo jím,“ uvedl Blahuta. Denně úložiště už v současné době odbavuje 17.000 až 22.000 receptů, za poslední rok jich bylo 3,5 milionu.
Praktikujících lékařů je přes 43.000. Na konci září byla do systému zapojena většina lékáren a přes 10.000 lékařů. Dalších 20.000 má o registraci požádáno. Za úterý SÚKL vyřídil dalších 310 žádostí. Většina lékařů bude mít eRecept jako součást lékařského softwaru, ve kterém už teď recepty tiskne. Znamenat to tak pro ně bude jen několik kliknutí navíc.
Blahuta odmítá, že by eRecept nesplnil všechny slibované funkce. Lékař má podle něj například zpětnou vazbu o tom, jestli si už pacient lék vyzvedl nebo zda mu místo něj lékárník nevydal jiný. Lékaři ale očekávali možnost podívat se, jaké jiné léky pacient bere nebo zda nemají vzájemné negativní působení. To ale podle Blahuty zatím neumožňuje legislativa o ochraně osobních údajů.
Takzvaný lékový záznam by mohl být podle Blahuty funkční přibližně za rok. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Štěpánky Čechové analyzuje obsah, funkčnost a právní dopady lékového záznamu. „Nedílnou součástí je i odborná diskuze nad tím, kdo, za jakých okolností a v jakém rozsahu bude mít k lékovému záznamu přístup,“ sdělila na dotaz ČTK. Poté bude možné připravovat nutnou legislativu.
„Již dnes mají pacienti možnost vidět všechny své elektronické recepty na své jméno. Uvidí, které jim byly vystaveny, které si vyzvedli a stejnou možnost již dnes mají také předepisující lékaři,“ uvedl Blahuta. Lékový zákon by umožnil, aby to viděli i jejich lékaři. Pacienti, kteří si budou chtít recepty zkontrolovat, k tomu budou mít od listopadu speciální aplikaci.
Česká lékárnická komora tvrdí, že vydání eReceptu jim práci ve srovnání s papírovým receptem prodlouží až třikrát. Podle SÚKL ale i nadále bude většina pacientů nosit od lékaře recept vytištěný na papíře, elektronický recept neznamená, že by ho dostali jen mailem nebo sms zprávou. Nabízí ale i tuto možnost navíc k papíru.
V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná a zabrání například falšování receptů. Při výpadku elektřiny bude možné stále vystavit recept papírový. Ty se ale zatím do elektronického systému nedostanou, po kritice lékárníků ministerstvo zavrhlo, že by je v lékárně přepisovali do počítače.
Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů, provoz vyjde na 100.000 korun měsíčně.