Ministerstvo školství chystá pilotní program takzvaného kontraktového financování vysokých škol. Spolu s firmami bude financovat studijní obory zaměřené na rozvoj polovodičových technologií. Cílem je zajistit pro tuzemský průmysl dostatek kvalifikovaných expertů v oboru. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Vládního výboru pro strategické investice to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Výbor rovněž projednal výsledky studie dopadů výstavby jaderných bloků v Dukovanech. Podle ministra jsou zvládnutelné.
Kontraktové financování univerzit by měl být mechanismus financování, při kterém si stát na základě analýz objedná u vysokých škol vzdělání odborníků potřebných profesí, uvedl v minulosti ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Navyšování počtu studentů by se podle něj mělo týkat například nelékařských zdravotnických oborů, učitelských oborů a některých dalších specializací v technologických oborech, jako jsou energetika nebo výroba čipů.
Pilotním projektem, který dnes podle Kupky Bek představil, bude financování oborů specializovaných na rozvoj polovodičových technologií. Konkrétně půjde podle Kupky o studijní obory na Vysokém učení technickém v Brně a Českém vysokém učení technickém v Praze. Cílem je zajištění kvalifikovaných odborníků pro firmy v ČR a také zvýšení zájmu investorů v tomto oboru. Do finační podpory by se měly podle ministra zapojit i firmy. Po otestování pilotního programu je podle Kupky možné rozšíření financování i na další specifické obory.
Výbor se dnes seznámil také s výsledky socioekonomické studie výstavby nových reaktorů v Dukovanech. Studie předpokládá zvýšené daňové příjmy pro obce i podporu místní ekonomiky, ale také negativa jako zvýšená dopravní zátěž nebo rizika spojená s příchodem zhruba 10.000 nových obyvatel do regionu.
Podle Kupky analýza ukázala, že pozitiva celého projektu převažují nad negativy. K nárokům na zajištění bytových či dopravních kapacit a služeb řekl, že jsou zvladatelné. Zároveň připomněl, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje akční plán pro předcházení rizikům, která jsou se stavbou spojená. Kupka potvrdil, že vláda by plán měla dostat k projednání do konce června.
Výbor pro strategické investice vláda vytvořila předloni v červnu. Na předchozích zasedáních se výbor zabýval mimo jiné rozvojem dopravní infrastruktury v Česku, budoucností české energetiky nebo nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na českém trhu. Ve výboru kromě členů vlády zasedají zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a Svazu měst a obcí.