Tržní síla Facebooku se podle agentury DPA v poslední době stává stále častějším tématem americké politiky.
Je načase rozbít strukturu společnosti Facebook a oddělit od ní chatovací službu WhatsApp a službu pro sdílení fotografií Instagram. K volání po tomto kroku se dnes v článku uveřejněném v listu The New York Times připojil i jeden ze spoluzakladatelů Facebooku Chris Hughes. Americký regulátor podle jeho názoru sloučení těchto tří sítí nikdy neměl dovolit, protože vytváří monopol na trhu a ohrožuje hospodářskou soutěž.
Šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg je sice „dobrým člověkem“, ale ve svých rukou soustředil „nekontrolovatelnou moc“, která „dalece přesahuje moc kohokoli ve vládě nebo v soukromém sektoru,“ varuje Hughes, který s Zuckerbergem během vysokoškolských studií na Harvardu sdílel pokoj, firmu s ním spoluzaložil a stal se jejím mluvčím.
Facebook koupil Instagram v roce 2012 za zhruba jednu miliardu dolarů (necelých 23 miliard Kč) a o dva roky později převzal za 22 miliard dolarů i WhatsApp. Samotný Facebook má po celém světě více než dvě miliardy uživatelů, služeb každé z obou dalších sítí využívá více než jedna miliarda lidí, píše agentura Reuters. „I když lidé z Facebooku odejdou, nemají žádnou skutečnou alternativu,“ argumentuje Hughes, který vedení firmy opustil před více než deseti lety.
Tržní síla Facebooku se podle agentury DPA v poslední době stává stále častějším tématem americké politiky. Rozbití velkých technologických firem si do svého programu napsala demokratická kandidátka pro prezidentské volby v roce 2020 Elizabeth Warrenová. Současný prezident Donald Trump se vyslovuje pro vznik více sociálních sítí, které by se chovaly „férověji“. Trump tvrdí, že jako republikánský prezidentský kandidát v minulých volbách čelil na sociální síti twitter diskriminaci.
Zuckerberg před nedávnem oznámil, že se Facebook do budoucna více soustředí na soukromou a zašifrovanou komunikaci. Za tím účelem má vzniknout společná technická infrastruktura i pro jím vlastněné ostatní sítě. Hughes sdílí názor, že takový krok by rozdělení firmy ztížil, a je proto důležité jednat rychle.