Americká nahrávací společnost Universal Music Group (UMG) se dohodla o navázání spolupráce s firmou KLAY Vision, která se zabývá „etickým vývojem nástrojů umělé inteligence“ (AI) pro hudební průmysl. Firmy to oznámily v dnešním sdělení. UMG se aktuálně u soudů domáhá zásahu proti několika jiným společnostem vyvíjejícím aplikace AI pro generování hudby, které podle ní bez souhlasu a patřičné licence využívají pro trénování modelů hudbu tohoto vydavatelství.
UMG a KLAY uvádějí, že podle nich nejmodernější nástroje AI „lze nejlépe budovat a rozšiřovat odpovědně prostřednictvím konstruktivního dialogu a konsenzu“ s autory a vlastníky práv. Konkrétní detaily, jak bude spolupráce obou aktérů vypadat, společnosti neuvedly.
„Budování generativních hudebních modelů AI eticky a s plným respektem k autorským právům, jakož i k právům na jméno a podobiznu, dramaticky sníží ohrožení lidských tvůrců a má největší šanci být transformační a vytvořit významné nové cesty pro kreativitu a budoucí zpeněžení autorských práv,“ dodaly firmy.
„UMG se vždy snažila být lídrem hudebního průmyslu v oblasti inovací, zavádění nových technologií, podpory podnikání a zároveň ochrany lidského umění,“ uvedl výkonný viceprezident UMG Michael Nash.
UMG před několika dny podpořil petici hudebníků, spisovatelů a dalších tvůrců proti využívání autorských děl bez licence pro trénování umělé inteligence (AI). Podepsali ji například frontman britské kapely The Cure Robert Smith, vůdčí osobnost švédské skupiny ABBA Björn Ulvaeus, norská hudebnice Aurora nebo Thom Yorke z Radiohead.
„Nelicencované používání tvůrčích děl pro trénování generativní umělé inteligence je velkou a nespravedlivou hrozbou pro živobytí lidí, kteří za těmito díly stojí, a nesmí být povoleno,“ stojí ve stručném prohlášení.
UMG a další dvě velká americká hudební vydavatelství Sony Music Group a Warner Music Group podaly v červnu žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž internetové aplikace uživatelům umožňují generovat hudbu pomocí AI. Podle nahrávacích společností se platformy dopouštějí porušování autorských práv v masovém měřítku.
Podle hudebních vydavatelství obě firmy bez souhlasu zkopírovaly velké množství autorsky chráněné hudby, na které následně trénovaly své systémy. Podle žaloby se uživatelům platforem Suno a Udio podařilo znovuvytvořit prvky skladeb jako All I Want For Christmas Is You od Mariah Careyové nebo I Got You (I Feel Good) od Jamese Browna nebo vygenerovat vokály „nerozeznatelné“ od interpretů jako ABBA, Bruce Springsteen nebo Michael Jackson.