Federální soudce v Kalifornii odmítl vyhovět žádosti společnosti Google ze skupiny Alphabet, aby zamítl hromadnou žalobu na ochranu soukromí. Uživatelé tvrdí, že firma shromažďuje osobní údaje z mobilních telefonů lidí i poté, co souhlas se sledováním tlačítkem vypnuli. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Případ tak zřejmě v srpnu dospěje k projednání soudem.
Uživatelé mobilních zařízení viní Google z narušení soukromí a porušení kalifornského zákona proti neoprávněnému podvodnému přístupu k počítači tím, že bez souhlasu zachycuje a ukládá jejich osobní historii prohlížení.
Soudce Richard Seeborg z federálního soudu v San Francisku odmítl argumenty, že společnost provozující vyhledávač dostatečně zveřejnila, jak funguje její nastavení aktivity na webu a v aplikacích, a že uživatelé se sledováním souhlasili. Společnost Google také argumentovala tím, že její základní evidence „nikomu neškodí“.
V dnešním dvacetistránkovém rozhodnutí Seeborg uvedl, že uživatelé mohou považovat jednání společnosti Google za „vysoce urážlivé“, protože společnost shromažďovala údaje navzdory tomu, že se setkala s obavami několika zaměstnanců a věděla, že informace poskytnuté uživatelům jsou nejednoznačné.
Google a jeho mateřská společnost v posledních měsících a letech čelí řadě soudních sporů. Americké ministerstvo spravedlnosti na podzim podalo návrh, aby Google prodal svůj prohlížeč Chrome, omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android nebo bezplatně sdílel s konkurencí údaje, které o uživatelích shromažďuje. Na dodržování požadavků by dohlížel pětičlenný výbor jmenovaný soudem a placený z peněz firmy. Pokud by soud návrhu vyhověl, bude to znamenat, že Google bude v nadcházejících deseti letech čelit přísné regulaci.