Soud se zabýval případy 39 zaměstnanců, z nichž 19 si vzalo život.
Francouzský soud shledal vinnými společnost France Télécom a její někdejší šéfy, včetně bývalého generálního ředitele Didiera Lombarda, ze systematické šikany pracovníků. Jednání manažerů vedlo před desetiletím mezi zaměstnanci k vlně sebevražd. Lombard a další dva vysoce postavení manažeři byli nyní odsouzeni k ročnímu vězení, z toho osm měsíců podmíněně a k pokutě 15.000 eur (382.000 korun). Informovala o tom agentura Reuters.
Soud se zabýval případy 39 zaměstnanců, z nichž 19 si koncem první dekády druhého tisíciletí vzalo život a další se o sebevraždu pokusili. France Télécom, která je od roku 2013 známá pod názvem Orange, tehdy byla privatizována a procházela restrukturalizací, odejít muselo 22.000 lidí, tedy pětina zaměstnanců.
Mnoho pracovníků, kteří se rozhodli pro sebevraždu, zanechalo dopis, v němž uváděli, že se jejich život stal nesnesitelným kvůli poměrům na pracovišti.
Vinu na neštěstí podle soudu nese i samotná společnost, nynější France Orange proto musí zaplatit pokutu 75.000 eur (1,9 milionu korun). Firma už dříve uznala, že nejvyšší management při restrukturalizaci chyboval, odmítla však, že by nadřízení zaměstnance šikanovali systematicky.
Vinu naopak důrazně odmítl sedmasedmdesátiletý Lombard, který má v úmyslu se proti rozsudku co nejdříve odvolat. Zodpovědnost nepřijali ani další obvinění manažeři, podle kterých byla restrukturalizace nutným hospodářským krokem.
Soud se zaměřil na období mezi lety 2007 až 2010 a plán na proměnu telekomunikační společnosti. Společnost tehdy zaměstnávala přes 100.000 lidí. Podle obžalovaných byly odchody zaměstnanců „dobrovolné“ a „přirozené“. Podle svědků na ně však bývalí nadřízení vyvíjeli tlak. Většinu z nich totiž zaměstnával stát a nemohli být proto propuštěni. V roce 2006 Lombard vedoucím pracovníkům proto údajně řekl, že odejít musí, ať už „oknem, nebo dveřmi“.