Američtí federální soudci dnes dali zelenou vymáhání zákona, který požaduje od sociální sítě TikTok ukončení vazeb s čínskou mateřskou společnost ByteDance a umožňuje zákaz platformy ve Spojených státech, pokud na požadavek nepřistoupí. Informují o tom agentury Reuters nebo AP. Zákaz populární platformy na sdílení krátkých videí by teoreticky mohl přijít už v lednu, záležet ovšem bude také na znovuzvoleném prezidentovi Donaldu Trumpovi.
TikTok po verdiktu avizoval, že se odvolá k Nejvyššímu soudu USA. Zákon schválený letos na jaře společnost napadla jako protiústavní opatření, které bezprecedentně zasahuje do svobody slova. Právník společnosti uvedl, že platforma s čínským vlastníkem má v USA zhruba 170 milionů uživatelů, což by odpovídalo přibližně polovině populace.
Panel soudců z federálního soudu ve Washingtonu ovšem dospěl k závěru, že opatření je v souladu s ústavou. Reuters to označuje za zdrcující porážku pro ByteDance a poznamenává, že sporný zákon dává americké vládě pravomoc zakročit i proti jiným aplikacím, které kvůli zahraničnímu vlastnictví vyhodnotí jako bezpečnostní riziko.
ByteDance při schválení opatření dostala devět měsíců na to, aby se podílu v platformě TikTok zbavila, jinak bude tato síť v USA čelit zákazu. Uvedená lhůta vyprší 19. ledna, vláda ji však může prodloužit, pokud by to bylo potřeba k dokončení složité transakce.
„První dodatek (americké ústavy) je zde proto, aby chránil svobodu slova ve Spojených státech,“ uvádí verdikt soudu. „V tomto případě vláda konala čistě ve snaze chránit tuto svobodu před cizí soupeřící zemí a ve snaze omezit schopnost tohoto soupeře shromažďovat data o lidech ve Spojených státech,“ pokračuje rozhodnutí.
Soudci se tak ztotožnili s argumentací vlády a mnohých zákonodárců, že TikTok působící pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah. Samotné vedení sítě taková podezření odmítá.
V reakci na dnešní rozhodnutí vyjádřilo očekávání, že nejvyšší soud verdikt zvrátí. Kritizují jej také aktivisté bojující za svobodu slova, uvádí Reuters. „Zákaz TikToku zjevně porušuje práva garantovaná prvním dodatkem pro miliony Američanů, kteří tuto aplikaci využívají k tomu, aby se vyjadřovali a komunikovali s lidmi po celém světě,“ uvedl Patrick Toomey z Americké unie občanských práv (ACLU).
Dostane-li se věc k nejvyššímu soudu, právní bitva se může táhnout ještě řadu měsíců. TikTok se původně na soudy obrátil v květnu a projednání argumentů následovalo v září.
Americký Kongres zákon o možném zákazu schválil v dubnu po poměrně rychlém projednání návrhu, předcházely tomu však roky polemik ve Washingtonu ohledně osudu populární sociální sítě napojené na Čínu. Průlom nakonec přišel v rámci dohody mezi demokraty a republikány o rozsáhlém balíku návrhů včetně financování pomoci Ukrajině. Návrh týkající se TikToku měl silnou podporu mezi zákonodárci obou velkých stran a podepsal jej prezident z Demokratické strany Joe Biden.
V Bílém domě 20. ledna Bidena vystřídá republikán Trump, který se na konci svého prvního mandátu v roce 2020 sám pokusil TikTok zakázat. V kampani za své znovuzvolení ale Trump otočil a uvedl, že se bude snažit platformu „zachránit“.
Publicistický web Vox poznamenal, že není příliš jasné, zda nastupující prezident tento slib dodrží, vzhledem k tomu, že do vysokých vládních postů navrhl ostré kritiky TikToku jako senátora Marca Rubia a člena Federální komise pro spoje (FCC) Brendana Carra. Ten označil platformu za „zahraniční vlivovou kampaň“ a vyjádřil stanovisko, že „neexistuje jiná cesta než zákaz“.