Soud EU: Sítě nemusejí poskytovat údaje o pirátských nahrávkách

Obrázek: Pixabay License, volné pro komerční užití

YouTube a další internetové platformy nemusejí zveřejňovat kompletní údaje o lidech, kteří jejich prostřednictvím šíří pirátské kopie filmů. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož je třeba nalézt rovnováhu mezi autorským právem a ochranou soukromí. Majitel autorské licence k filmu proto může po provozovateli internetové sítě požadovat poštovní adresu, nikoli však e-mail či telefonní číslo, stanovil soud.

Nejvyšší justiční instance EU se problémem zabývala poté, co se na ni obrátil německý soud. Ten rozhodoval o sporu mezi filmovou distribuční společností Constantin Film Verleih a firmou Alphabet. Součástí Alphabetu je i společnost Google, která je vlastníkem služby YouTube.

Americký majitel videokanálu YouTube odmítl poskytnout německé firmě Constantin podrobné kontaktní údaje lidí, kteří v letech 2013 a 2014 nelegálně umístili několik filmů oficiálně distribuovaných dotčenou společností.

Unijní soud dnes konstatoval, že směrnice o autorských právech dává majiteli licence nárok pouze na zjištění poštovní adresy, nikoli dalších údajů. Telefonní číslo, e-mailovou adresu či IP adresu počítače tak internetové platformy poskytovat nemusejí. Soud v Lucemburku však zároveň podotkl, že členské země mohou „přiznat nositelům práv duševního vlastnictví právo na získání úplnějších informací“, musejí ale přitom zajistit rovnováhu mimo jiné mezi autorským právem a ochranou soukromí.

Mluvčí YouTube v reakci na rozsudek uvedla, že společnost hodlá chránit autorská práva a zároveň soukromí svých uživatelů. „Dnešní rozhodnutí soudu EU přináší právní jistotu v tom, jaké informace sdílet s majiteli autorských práv, pokud se na nás obrátí,“ citovala mluvčí agentura Reuters.

Exit mobile version