Sněmovna schválila zavedení pravidel pro informační systémy ve veřejné správě, která mají zefektivnit vytváření a užívání těchto systémů. Pravidla se týkají řízení informačních systémů, jejich ekonomického přínosu i jejich bezpečnosti. Přijatá novela počítá s podřízením nejrozšířenějších provozních informačních systémů pod režim zákona o informačních systémech veřejné správy.
Tomuto zákonu mají nově podléhat informační systémy pro řízení a rozvoj lidských zdrojů, pro odměňování, elektronické systémy spisové služby, informační systémy pro vedení účetnictví nebo systémy elektronické pošty. Má to zabránit jejich duplicitě a plýtvání penězi při jejich nákupu.
„Z režimu zákona nadále zůstanou vyloučeny provozní informační systémy obcí a krajů,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zákon se nebude vztahovat ani na informační systémy například zpravodajských služeb nebo na ty, které spravuje Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).
Provozovatelé informačních systémů budou mít za povinnost předat jejich správcům na vyžádání provozní údaje a obsažená data. Stejnou povinnost budou mít i po ukončení provozu systému. Provozovatelům za nesplnění této povinnosti bude hrozit až milionová pokuta. Má to zabránit situacím, kdy by se úřady kvůli neshodám s provozovatelem nemohly dostat ke svým údajům.
Sněmovna v rámci novely převedla z ministerstva financí na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových správu centrálního registru administrativních budov. Poslanci rovněž uzákonili, že způsob provedení likvidace nadbytečných kopií dat a provozních údajů by měla stanovit vyhláška NBÚ.
Novela, kterou nyní posoudí Senát, počítá také s přípravou informační koncepce. Ta má na pět let stanovit cíle státu v informačních systémech veřejné správy a obecné principy jejich pořizování nebo provozování. Koncepci připraví ministerstvo vnitra. Novela dává vládě konečné slovo při sporech o pořizování nových systémů nebo zlepšování těch existujících.