Sněmovna včera v úvodním kole podpořila návrh nového zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí. Jeho cílem je podle ministerstva průmyslu vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Jde o takzvaný informační model stavby známý také pod zkratkou BIM. Metodu BIM použil například Nejvyšší kontrolní úřad při stavbě svého nového sídla.
„Zákon o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí navazuje na vládní usnesení, jimiž byla metoda BIM potvrzena jako stěžejní prvek digitalizace českého stavebnictví,“ uvedlo ministerstvo.
Povinnými osobami, na které nové povinnosti dolehnou, bude stát a jeho úřady, státní příspěvkové organizace, státní podniky a v části případů i kraje. Výjimky se budou vztahovat na stavby v zahraničí nebo na stavby, které povolují ministerstva obrany, vnitra nebo spravedlnosti. Pojem vystavěné prostředí vychází z definice ve stavebním zákonu a představuje prostředí vytvořené nebo upravené člověkem, které zahrnuje stavby a volná prostranství veřejná i neveřejná. Informační model vystavěného prostředí má seskupovat informace o území, stavbách na něm i o omezeních nebo procesech, které se v něm odehrávají.
Poslanec opozičního hnutí ANO a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník návrh zákona na jedné straně přivítal, ale současně varoval před jeho navrhovanou účinností k 1. červenci prvního roku. Upozorňoval, že lidé z oboru na tento nový zákon nejsou připraveni a nejsou připraveny ani související standardy a předpisy. Poukazoval i na dosavadní problémy s digitalizací stavebního řízení. Zákon však jde podle jeho názoru dobrým směrem a může představovat zásadní krok k modernizaci a digitalizaci českého stavebnictví. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) přislíbil, že o možném posunu účinnost je připraven diskutovat.
Podle Svazu průmyslu a dopravy přináší využití metody BIM celkovou úsporu nákladů i kratší dobu přípravy stavby. „Pomocí analýzy digitálního modelu stavby je možné například zobrazit případné kolize konstrukcí nebo chyby již při návrhu stavby, nikoliv až při jejím provádění, díky čemuž nedojde k vynaložení nadbytečných nákladů na materiál, čas a práci při výstavbě a opravách (což má zároveň pozitivní dopad na životní prostředí),“ uvádí svaz.